Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Program "Od Zabawy do Sportu"

Program „Od zabawy do sportu” ma na celu podniesienie sprawności fizycznej dzieci z najmłodszej grupy szkolnej, która ma najmniejsze szanse na korzystanie z profesjonalnie prowadzonych lekcji wychowania fizycznego w szkole. Program ma także na celu przygotowanie dzieci do uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze fizycznej, uczestnictwa w sporcie oraz do odbioru widowiska sportowego. Z uwagi na wiek i związany z tym odpowiedni rozwój psychofizyczny dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, program opracowany i koordynowany przez Zakład Gier i Zabaw Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie , zakłada prowadzenie zajęć w oparciu o zabawy i gry ruchowe. 

Integralną częścią programu jest system rozgrywek rekreacyjno – sportowych, w których uczestniczy ok. 160 szkół podstawowych z terenu m. st. Warszawy w tym kilkanaście z Ursynowa. Celem tego współzawodnictwa jest kształtowanie postaw w edukacji poprzez sport i odpowiedniego systemu związanych z nim akceptowanych przez dzieci wartości. Program jest inicjatywą, propagującą ruch i sport wśród najmłodszych bez kierowania ich na drogę rywalizacji sportowej, obejmuje swym działaniem ogromną ilość uczestników, łączy sprawy sportu z rozwojem społecznym (integracja uczniów, nauczycieli i rodziców, zdrowe zasady współzawodnictwa, kultura aktywnego dopingu). 

Za stronę organizacyjną programu odpowiada Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz tożsame komórki z poszczególnych dzielnic. To te instytucje łożą pieniądze na dodatkowe zajęcia dla dzieci, one pilnują realizacji założeń programu oraz organizują rozgrywki międzyszkolne na poziomie dzielnic i miasta. 

Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Nauczyciele wychowania fizycznego realizują opracowany przez specjalistów program przeznaczony dla najmłodszej dziatwy szkolnej w ramach zajęć polekcyjnych. W trzynastu ursynowskich szkołach podstawowych tygodniowo realizuje się aż 128 godzin programu „Od zabawy do sportu”! W ich trakcie dzieci nabywają ogólnej sprawności ruchowej, uczą się współdziałania w ramach drużyny i rywalizacji w duchu fair play. Raz na rok przeprowadzane są zawody wewnątrzszkolne, które wyłaniają reprezentantów wystawianych do zawodów dzielnicowych. Zwycięzcy tej imprezy spotykają się najsprawniejszymi rówieśnikami z pozostałych części Warszawy i rywalizują o miano najlepszych wśród najlepszych. Konkurencje, które sprawdzają usportowienie maluchów to wszelkiego rodzaju wyścigi (np. sztafeta w workach), rzuty do celu, wariacje na temat zbijaka itp. Warto zaznaczyć, że celem programu „Od zabawy do sportu” jest nie tylko promowanie aktywnego stylu życia, ale i kulturalnego dopingu. Podczas mistrzostw dzielnicowych i ogólnomiejskich prócz sprawności fizycznej poszczególnych reprezentacji szkół ocenia się również poziom i barwność dopingu kibiców. 

Współrealizowany przez naszą dzielnice program jest wspaniałą okazją do zaszczepienia najmłodszym mieszkańcom Ursynowa sportowego bakcyla. Chcemy by nasza dzielnica była pełna ludzi aktywnych, wysportowanych i zdrowych. Wierzymy, że takie inicjatywy jak program „Od zabawy do sportu” wychowają właśnie takie pokolenia. I to jest powód dla którego władze naszej dzielnicy w pełni angażują się w usportowienie najmłodszych ursynowian. 

Relacje z imprez realizowanych w ramach programu „Od zabawy do sportu”: 

Finał dzielnicowy z 2010 r. 
Miejskie półfinały 2010 r.
Finał dzielnicowy 2011 r.
Finał dzielnicowy 2012 r.
Finał dzielnicowy 2013 r.
Finał dzielnicowy 2014 r.
Finał dzielnicowy 2015 r. 
Miejskie półfinały 2015 r.
Finał dzielnicowy 2016 r.
Finał dzielnicowy 2017 r.

Kalendarz

Sierpień 2019

po wt śr cz pt so nd
1
2
Events of the day 3 Sierpień 2019 (sobota)
Events of the day 4 Sierpień 2019 (niedziela)
5
6
Events of the day 7 Sierpień 2019 (środa)
Events of the day 8 Sierpień 2019 (czwartek)
9
Events of the day 10 Sierpień 2019 (sobota)
11
Events of the day 12 Sierpień 2019 (poniedziałek)
Events of the day 13 Sierpień 2019 (wtorek)
Events of the day 14 Sierpień 2019 (środa)
15
16
Events of the day 17 Sierpień 2019 (sobota)
18
19
Events of the day 20 Sierpień 2019 (wtorek)
Events of the day 21 Sierpień 2019 (środa)
Events of the day 22 Sierpień 2019 (czwartek)
Events of the day 23 Sierpień 2019 (piątek)
Events of the day 24 Sierpień 2019 (sobota)
25
26
Events of the day 27 Sierpień 2019 (wtorek)
Events of the day 28 Sierpień 2019 (środa)
Events of the day 29 Sierpień 2019 (czwartek)
Events of the day 30 Sierpień 2019 (piątek)
Events of the day 31 Sierpień 2019 (sobota)

Na czasie

X

Wyślij link znajomemu