Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Zimowy Camp przy Koncertowej, czyli trening judo z mistrzem świata!

04.01.2019
Pozostałe
Sporty walki

Działająca w naszej dzielnicy sekcja judo warszawskiej Legii, już po raz drugi zorganizowała 3-dniowe zajęcia z Robertem Krawczykiem – jednym z najbardziej utytułowanych, polskich zawodników judo. Był to doroczny warszawski Zimowy Camp na Koncertowej.
Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 303 wypełniona była po brzegi młodymi adeptami sportu, który wywodzi się z XIX-wiecznej Japonii.

Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 303 wypełniona była po brzegi młodymi adeptami sportu, który wywodzi się z XIX-wiecznej Japonii. Nie wszyscy wiedzą, iż sekcja judo słynnej Legii Warszawa mieści się właśnie na Ursynowie. Zimowy Camp Warszawa 2018 to powtórka ubiegłorocznej, zakończonej sukcesem inicjatywy Krzysztofa  Wiłkomirskiego, prezesa Judo Legia Warszawa. Do współpracy zaprosił on obecnego selekcjonera kadry narodowej Belgii – Roberta Krawczyka - trzykrotnego olimpijczyka, brązowego medalistę Mistrzostw Świata z 2003 roku oraz Mistrza Europy z roku 2007. Chętnych do nauki pod okiem doświadczonego sportowca i uznanego trenera nie zabrakło. Limit miejsc podyktowany wielkością sali został wyczerpany.

Celem treningu było umożliwienie młodym judokom kontaktu ze sztuką walki w wykonaniu najlepszych zawodników na świecie. Dzięki temu oni sami będą mogli za jakiś czas sięgać po najważniejsze sportowe trofea. Perfekcyjna technika, szeroki wachlarz chwytów; rzuty, pady, dźwignie, trzymania i duszenia w wykonaniu Roberta Krawczyka z pewnością będą inspiracją dla niejednego bystrego zawodnika.

- Podczas tegorocznych zajęć wróciło do nas wiele dzieci, które przyszły tutaj w roku ubiegłym – mówi trener Krawczyk. – Jestem ze Śląska, AWF skończyłem w Gdańsku, na co dzień pracuję w Belgii z dorosłymi sportowcami. Praca z dziećmi to dla mnie ciekawe wyzwanie treningowe, inne niż te, z którymi mierzę się przez większą część roku. Sport, a szczególnie judo, pełni u dziecka ważną rolę wychowaczą. Jest to źródłem wielu korzyści dla młodego sportowca i jednocześnie ogromną satysfakcją dla trenera – wyjaśnia selekcjoner.

W dojo panuje duża kultura, a przede wszystkim – cisza. Postronnych może to zaskakiwać, wszak nie tak łatwo wyegzekwować spokój od kilkudziesięciu małolatów, o czym doskonale wie każdy nauczyciel wf-u. Judo Legia Warszawa sprytnie podchodzi do tego tematu.

- Jedną z zasad w naszej sekcji jest nieprzebywanie rodziców przy macie podczas treningów – tłumaczy Krzysztof Wiłkomirski, prezes klubu, 11-krotny mistrz Polski seniorów. - Na samym początku jest to trudne, ale staramy się by dzieci przyzwyczajały się do trenera, a podczas zajęć zwracały uwagę na kolegów i trenera, nie na rodziców, którzy siedzą wkoło maty. Zapewnia to dziecku możliwość skupienia się na zadaniu, co przekłada się potem na ogólny wzrost poziomu koncentracji u młodego człowieka, a co za tym idzie - lepsze wyniki w szkole – dodaje judoka.

Kwestię organizacji treningów oraz funkcjonowanie całego klubu świetnie rozumie Justyna Renkas, bez której prężny rozwój judo w warszawskiej Legii byłby niemożliwy.

- W przypadku dzieci młodszych łączymy maksymalnie dwa roczniki. Nie jest wskazane, by 4-latek trenował ze swoim o głowę wyższym, 6-letnim bratem lub siostrą. Jest to wygodne z punktu widzenia rodzica, który przywozi swoje pociechy na zajęcia, jednak niekorzystne dla rozwoju dziecka. Niekiedy musimy tłumaczyć opiekunom, dlaczego takie rozwiązanie nie jest u nas praktykowane – wyjaśnia pani Justyna, nieformalny sekretarz klubu. 

- Wsparcie rodziców ma kluczowe znaczenie w rozwoju zainteresowań sportowych kilkuletniego chłopca lub dziewczynki. Bardzo niewiele dzieci przyszłoby na swój pierwszy trening, gdyby nie zachęta ze strony mamy lub taty – podkreśla prezes Wiłkomirski.

Klub rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2009 roku i od samego początku, w bardzo krótkim czasie zyskał wielką sympatię swoich członków. Zaledwie po sześciu latach aktywności został wytypowany spośród kilkudziesięciu innch zrzeszeń do założenia sekcji judo Legii Warszawa. Obecnie – w kilku stołecznych dzielnicach - trenuje w nim około czterystu młodych adeptów.

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu