Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Zimno to nie wymówka... KS SEMP nadal trenuje na maksa!

17.01.2019
Gry zespołowe

Zimno, śnieg? Dla trenerów i zawodników z KS SEMP Ursynów to żaden problem. Także w styczniu kontynuują oni treningi – boiska na Koncertowej są pełne młodych zapaleńców, którzy doskonalą grę w piłkę nożną.

SEMP, czyli Stowarzyszenie Edukacji Młodych Piłkarzy istnieje na Ursynowie już od 26 lat, skupia wokół siebie mnóstwo grup młodzieżowych przygotowywanych przez profesjonalnych trenerów. Rozpoznawalność SEMP-a oraz współpraca z Legią Warszawa sprawiają, że trenujących dzieci nie ubywa – tylko w ostatni poniedziałek na treningach roczników 2006, 2007 i 2009 w sumie można było obejrzeć w akcji ponad 50 zawodników. Stowarzyszenie w ostatnim czasie może pochwalić się dużym sukcesem. Jego wychowanek z rocznika 2002 Kacper Tobiasz został piłkarzem Legii.

To, co rzucało się w oczy na poniedziałkowych ćwiczeniach to ogromne skupienie trenerów i zawodników. Przez trzy godziny zajęć nie liczyło się nic innego, tylko piłka nożna. W balonie na Koncertowej trenowały trzy grupy, ale najgłośniej było w jednym sektorze. Trener Kamil Biaduń żywiołowo reagował na dobre i złe zagrania swoich zawodników. Mocno przeżywał każdą złą decyzję, złe wykończenie pod bramką - starał się ich doskonalić w każdym momencie. 

- Oddajemy warunki meczowe nawet na treningach. Ja wyznaję zasadę „jak trenujesz, tak grasz". To staramy się przekazać naszym zawodnikom. Muszę poczuć to, co będzie się działo podczas samych spotkań – opowiada trener Biaduń.

Oprócz niego, zajęcia przeprowadzali inni dwaj trenerzy – w roczniku 2006 Marcin Klukowski, natomiast w roczniku 2009 Bartłomiej Grabowski. Jak mówią, dla młodych piłkarzy wiek między 9 a 13 rokiem życiem to najważniejszy okres w wyszkoleniu. Braki z tego czasu zawodnik musi nadrabiać latami. Stąd też zaangażowanie emocjonalne trenerów i mnóstwo cennych porad.

- Oprócz treningu, róbcie też proste ćwiczenia w domu – takie jak np. deska. Gdy się zrobi cieplej, idźcie biegać. To nie może być tak, że przychodzicie tylko na półtorej godziny, a później nie ma nic z treningu – uczulał swoich zawodników trener Kamil Biaduń.

Elementami treningu jest celowanie do małych bramek (mniejszych niż te do gry w hokeja) – które są idealne na ćwiczenie precyzji strzałów. Zawodnicy trenowali także wprowadzenia piłki do akcji, mając przed sobą rywala, a także bez niego. Drużyna 10-latków sporą część ćwiczeń poświęcił na zajęcia z piłką – trener Grabowski polecił zawodnikom rozegranie krótkiego meczu w składach po 6 zawodników, gdzie każdy zawodnik mógł wykonać tylko dwa kontakty z piłką. Jednocześnie następowało liczenie podań, które wymieniła dana drużyna. Chodzi o to, aby nauczyć ich szanowania piłki i sztuki utrzymania się przy niej. Najprostsze ćwiczenia na opanowanie piłki również znalazły swoje miejsce w programie treningu – mianowicie chodzi o żonglowanie futbolówką raz jedną nogą, raz drugą. 

Do tego dochodzą ćwiczenia akcji ofensywnych – symulacje zagrań ze środka pola, na skrzydła, ćwiczenia dla obrońców, napastników i ofensywnych pomocników. Uwagi i wskazówki, jakie przekazują trenerzy są dosyć proste.

- Cały czas się poruszamy, nie ma stania. To ma być dynamiczna gra. Jeżeli widzicie wychodzących bramkarzy, spróbujcie ich mijać, nie uderzajcie prosto w nich. Nie strzelamy z ostrego kąta, szukamy próby podania, nie utrudniajmy sobie życia. A przede wszystkim – szybko reagujemy, nie czekamy – takie porady mogli usłyszeć młodzi piłkarze SEMP-a.

Najważniejszą rzeczą (i otym trenerzy ursynowskiego klubu nie zapominają) jest wytworzenie przyjemnej atmosfery – radości z gry w piłkę. Na sam koniec treningu wszyscy stają w kółku, głośno krzyczą „KS SEMP” i przybijają piątki z trenerami. - Dziękujemy, fantastyczna praca! – okrzyki trenerów w stylu Adama Nawałki tylko motywują dzieci do dalszej pracy. Dobremu samopoczuciu służą też znajomości, które młodzi piłkarze zawierają ze sobą, trenując w grupie. Można tylko posłuchać, że młodzi adepci futbolu mają wspólne tematy. Są one nieco błahe i banalne dla dorosłych – rozmawiają o grach komputerowych i kartach kolekcjonerskich z piłkarzami.

- Masz jakąś legendę?

- Mam. Ronaldo z Brazylii

- Ja mam Cristiano, ale jeden się chwalił, że ma Modricia!

- A ja mam Milika. Tego, co ciągle strzela w słupek!

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
Events of the day 3 lipiec 2019 (środa)
Events of the day 4 lipiec 2019 (czwartek)
Events of the day 5 lipiec 2019 (piątek)
Events of the day 6 lipiec 2019 (sobota)
Events of the day 7 lipiec 2019 (niedziela)
8
9
Events of the day 10 lipiec 2019 (środa)
Events of the day 11 lipiec 2019 (czwartek)
12
Events of the day 13 lipiec 2019 (sobota)
Events of the day 14 lipiec 2019 (niedziela)
15
16
Events of the day 17 lipiec 2019 (środa)
18
19
Events of the day 20 lipiec 2019 (sobota)
21
22
23
Events of the day 24 lipiec 2019 (środa)
25
26
Events of the day 27 lipiec 2019 (sobota)
28
29
30
Events of the day 31 lipiec 2019 (środa)

Na czasie

X

Wyślij link znajomemu