Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

XIX Turnieju „O Puchar Ursynowa”

17.05.2017
Sporty walki
W miniony weekend klub d’Artagnan Ursynów gościł młodych szermierzy z całej Polski na XIX Turnieju „O Puchar Ursynowa”. Jest to jeden z najdłużej rozgrywanych turniejów szermierczych w Polsce w tej kategorii wiekowej. 
 
W przeszłości udział w nim brali floreciści i florecistki, którzy w późniejszych latach zdobywali medale Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. W tym roku udział w zawodach wzięło ponad 100 zawodników i zawodniczek z różnych rejonów Polski.
 
Turniej był podzielony na dwa dni. W sobotę na planszach walki toczyli chłopcy, a dzień później – w niedzielę – dziewczęta.
 
Jako pierwsi zawody rozpoczęli chłopcy w kategorii 12-13 lat. Fantastycznie tego dnia walczył reprezentant gospodarzy – Tymon Lewicki. Tymon rewelacyjnie walczył już w fazach grupowych – zwyciężył we wszystkich 10 walkach nie tracąc przy tym ani jednego trafienia! Dzięki temu do fazy pucharowej przystąpił z numerem 1. 
 
Na siódmym miejscu po fazie grupowej rozstawiony był Tymoteusz Jacewicz, który w 9 pojedynkach zwyciężył 7 razy. W fazie pucharowej Tymon utrzymał wysoką formę i pewnie pokonywał kolejnych przeciwników. 
 
W półfinale spotkał się z drugim w rankingu Polskiego Związku Szermierczego Dawidem Piosikiem z IKS Leszno. Tymon przystąpił do walki bardzo skoncentrowany i pewny siebie.
 
Od samego początku walczył zdecydowanie, nie pozwalając rywalowi na cokolwiek. Trafiał przeciwnika raz za razem, aby ostatecznie pokonać go 12:1! Chyba ani on sam, ani nikt inny na sali nie spodziewał się tego, że zwycięstwo będzie aż tak zdecydowane! 
 
Chwilę później, w walce finałowej Tymon nie dał szans innemu zawodnikowi z IKS Leszno – Adamowi Andrzejewskiemu i mógł cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w ogólnopolskich zawodach. Warto dodać, że Tymon tym samym potwierdził bardzo wysoką formę, gdyż tydzień wcześniej w Gdańsku stanął na 3 stopniu podium.
 
Niewiele brakowało aby w czołowej ósemce znalazł się Tymoteusz Jacewicz, uległ on jednak późniejszemu finaliście – Adamowi Andrzejewskiemu – 7:9. Ostatecznie ukończył on zawody na 9 miejscu. W czołowej 16 znaleźli się również Jan Rothe (12 miejsce) i Kamil Skiba (14 miejsce).
 
W młodszej kategorii bardzo dobrze tego dnia walczył Aleksander Kuźmiński. W swoich pierwszych zawodach na arenie ogólnopolskiej zajął wysokie 7 miejsce. Zawody w tej kategorii wygrał Gracjan Waściński z IKS Leszno. 
Z naszych reprezentantów w najlepszej 16 zawodów znaleźli się także: Filip Gajda (11), Artur Cichorowski (12), Bartosz Kobierski (14), Jegor Niepokulczycki (15) oraz Szymon Mielecki (16).
 
Dzień później na szermierczych planszach podziwiać mogliśmy dziewczęta. W starszej kategorii bardzo dobrze walczyły tego dnia Lena Cichorowska i Aleksandra Rolnik. Obie nasze reprezentantki spotkały się ze sobą w walce o podium. 
 
Tym razem lepsza okazała się Lena, która tym samym skutecznie zrewanżowała się Oli za finał Mistrzostw Ursynowa, które odbyły się w kwietniu.
 
Lena niestety przegrała swoją następną walkę, kończąc tym samym zawody na 3 miejscu. Ola uplasowała się tuż za nią, na 5 pozycji. Bardzo niewiele brakowało, aby w finałowej ósemce znalazła się także Julia Dąbrowska. Na 15 sekund przed końcem walki prowadziła ona 5:3, jednak wtedy źle stanęła i doznała urazu biodra. 
 
Po kilku minutach spróbowała kontynuować walkę, jednak ból okazał się zbyt silny i musiała poddać pojedynek. Poza Julią w czołowej 16 zameldowały się Liliana Więdłocha (13 miejsce), Aleksandra Degles (15 miejsce) i Zuzanna Jamroziak (16 miejsce). 
 
Zawody wygrała Karolina Żurawska z Budowlanych Toruń, która w finale pokonała Jagodę Olszówkę z UKS MDK-5 Bydgoszcz.
 
W kategorii 10-11 lat dosłownie o włos od podium była Weronika Sołśnia. Jej walka była niesamowicie zacięta, a prowadzenie zmieniało się co chwilę. Po regulaminowym czasie widniał remis 6:6. W tej sytuacji została rozegrana minutowa dogrywka. 
 
Niestety w dogrywce decydujące trafienie zadała przeciwniczka Weroniki i to ona zakwalifikowała się do półfinału. Poza Weroniką, która ostatecznie zakończyła zawody na 6 miejscu, w finałowej ósemce znalazły się także Zofia Płaza (5 miejsce), Olga Grobelna (7 miejsce) i Karolina Włodarczyk (8 miejsce). 
 
W 16 za to znalazły się też Zuzanna Szymańska (9), Małgorzata Płaza (10), Lena Komarnicka (12), Aleksandra Piątek (15) oraz Pola Kołtoń (16). Zawody w tej kategorii zakończyły się zwycięstwem Weroniki Skoczylas z AZS AWF Warszawa.
 
Nagrody najlepszym szermierzom wręczał Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów – Rafał Miastowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 340 – Małgorzata Osiecka oraz Mistrz Olimpijski z Monachium – Lech Koziejowski. Zawody zostały zorganizowane dzięki Dzielnicy Ursynów, która
sfinansowała całą imprezę.
 
Autor: Wojciech Zabłocki
Zdjęcia: Facebook

Wyniki


Archiwum aktualności

Kalendarz

Wrzesień 2019

po wt śr cz pt so nd
Events of the day 1 Wrzesień 2019 (niedziela)
2
3
Events of the day 4 Wrzesień 2019 (środa)
5
6
Events of the day 7 Wrzesień 2019 (sobota)
Events of the day 8 Wrzesień 2019 (niedziela)
9
Events of the day 10 Wrzesień 2019 (wtorek)
Events of the day 11 Wrzesień 2019 (środa)
12
13
Events of the day 14 Wrzesień 2019 (sobota)
Events of the day 15 Wrzesień 2019 (niedziela)
16
17
Events of the day 18 Wrzesień 2019 (środa)
19
20
Events of the day 21 Wrzesień 2019 (sobota)
Events of the day 22 Wrzesień 2019 (niedziela)
23
Events of the day 24 Wrzesień 2019 (wtorek)
Events of the day 25 Wrzesień 2019 (środa)
26
27
Events of the day 28 Wrzesień 2019 (sobota)
Events of the day 29 Wrzesień 2019 (niedziela)
30

Na czasie

X

Wyślij link znajomemu