Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa

XIX Turnieju „O Puchar Ursynowa”

17.05.2017
Sporty walki
W miniony weekend klub d’Artagnan Ursynów gościł młodych szermierzy z całej Polski na XIX Turnieju „O Puchar Ursynowa”. Jest to jeden z najdłużej rozgrywanych turniejów szermierczych w Polsce w tej kategorii wiekowej.

W przeszłości udział w nim brali floreciści i florecistki, którzy w późniejszych latach zdobywali medale Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. W tym roku udział w zawodach wzięło ponad 100 zawodników i zawodniczek z różnych rejonów Polski.

Turniej był podzielony na dwa dni. W sobotę na planszach walki toczyli chłopcy, a dzień później – w niedzielę – dziewczęta.

Jako pierwsi zawody rozpoczęli chłopcy w kategorii 12-13 lat. Fantastycznie tego dnia walczył reprezentant gospodarzy – Tymon Lewicki. Tymon rewelacyjnie walczył już w fazach grupowych – zwyciężył we wszystkich 10 walkach nie tracąc przy tym ani jednego trafienia! Dzięki temu do fazy pucharowej przystąpił z numerem 1.

Na siódmym miejscu po fazie grupowej rozstawiony był Tymoteusz Jacewicz, który w 9 pojedynkach zwyciężył 7 razy. W fazie pucharowej Tymon utrzymał wysoką formę i pewnie pokonywał kolejnych przeciwników.

W półfinale spotkał się z drugim w rankingu Polskiego Związku Szermierczego Dawidem Piosikiem z IKS Leszno. Tymon przystąpił do walki bardzo skoncentrowany i pewny siebie.

Od samego początku walczył zdecydowanie, nie pozwalając rywalowi na cokolwiek. Trafiał przeciwnika raz za razem, aby ostatecznie pokonać go 12:1! Chyba ani on sam, ani nikt inny na sali nie spodziewał się tego, że zwycięstwo będzie aż tak zdecydowane!

Chwilę później, w walce finałowej Tymon nie dał szans innemu zawodnikowi z IKS Leszno – Adamowi Andrzejewskiemu i mógł cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w ogólnopolskich zawodach. Warto dodać, że Tymon tym samym potwierdził bardzo wysoką formę, gdyż tydzień wcześniej w Gdańsku stanął na 3 stopniu podium.

Niewiele brakowało aby w czołowej ósemce znalazł się Tymoteusz Jacewicz, uległ on jednak późniejszemu finaliście – Adamowi Andrzejewskiemu – 7:9. Ostatecznie ukończył on zawody na 9 miejscu. W czołowej 16 znaleźli się również Jan Rothe (12 miejsce) i Kamil Skiba (14 miejsce).

W młodszej kategorii bardzo dobrze tego dnia walczył Aleksander Kuźmiński. W swoich pierwszych zawodach na arenie ogólnopolskiej zajął wysokie 7 miejsce. Zawody w tej kategorii wygrał Gracjan Waściński z IKS Leszno.
Z naszych reprezentantów w najlepszej 16 zawodów znaleźli się także: Filip Gajda (11), Artur Cichorowski (12), Bartosz Kobierski (14), Jegor Niepokulczycki (15) oraz Szymon Mielecki (16).

Dzień później na szermierczych planszach podziwiać mogliśmy dziewczęta. W starszej kategorii bardzo dobrze walczyły tego dnia Lena Cichorowska i Aleksandra Rolnik. Obie nasze reprezentantki spotkały się ze sobą w walce o podium.

Tym razem lepsza okazała się Lena, która tym samym skutecznie zrewanżowała się Oli za finał Mistrzostw Ursynowa, które odbyły się w kwietniu.

Lena niestety przegrała swoją następną walkę, kończąc tym samym zawody na 3 miejscu. Ola uplasowała się tuż za nią, na 5 pozycji. Bardzo niewiele brakowało, aby w finałowej ósemce znalazła się także Julia Dąbrowska. Na 15 sekund przed końcem walki prowadziła ona 5:3, jednak wtedy źle stanęła i doznała urazu biodra.

Po kilku minutach spróbowała kontynuować walkę, jednak ból okazał się zbyt silny i musiała poddać pojedynek. Poza Julią w czołowej 16 zameldowały się Liliana Więdłocha (13 miejsce), Aleksandra Degles (15 miejsce) i Zuzanna Jamroziak (16 miejsce).

Zawody wygrała Karolina Żurawska z Budowlanych Toruń, która w finale pokonała Jagodę Olszówkę z UKS MDK-5 Bydgoszcz.

W kategorii 10-11 lat dosłownie o włos od podium była Weronika Sołśnia. Jej walka była niesamowicie zacięta, a prowadzenie zmieniało się co chwilę. Po regulaminowym czasie widniał remis 6:6. W tej sytuacji została rozegrana minutowa dogrywka.

Niestety w dogrywce decydujące trafienie zadała przeciwniczka Weroniki i to ona zakwalifikowała się do półfinału. Poza Weroniką, która ostatecznie zakończyła zawody na 6 miejscu, w finałowej ósemce znalazły się także Zofia Płaza (5 miejsce), Olga Grobelna (7 miejsce) i Karolina Włodarczyk (8 miejsce).

W 16 za to znalazły się też Zuzanna Szymańska (9), Małgorzata Płaza (10), Lena Komarnicka (12), Aleksandra Piątek (15) oraz Pola Kołtoń (16). Zawody w tej kategorii zakończyły się zwycięstwem Weroniki Skoczylas z AZS AWF Warszawa.

Nagrody najlepszym szermierzom wręczał Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów – Rafał Miastowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 340 – Małgorzata Osiecka oraz Mistrz Olimpijski z Monachium – Lech Koziejowski. Zawody zostały zorganizowane dzięki Dzielnicy Ursynów, która