Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

X Turniej o Floret Witolda Woydy

26.01.2017
Sporty walki

W 1972 roku, podczas igrzysk w Monachium, Witold Woyda osiągnął największy sukces w historii polskiego floretu – wywalczył dwa złote medale w konkurencji indywidualnej i drużynowej. Od tego czasu indywidualnie krążki we florecie dla biało-czerwonych zdobywały tylko panie. Celem zawodów, które rozegrają się w Arenie Ursynów 11 i 12 lutego, jest pomoc w zmianie tego stanu rzeczy.

Choć Witolda Woydy nie ma już z nami, to jego postać nadal ma szanse inspirować młodych polskich florecistów. Od dziesięciu lat Tomasz Malanowski, prywatnie przyjaciel mistrza, organizuje imprezę w ramach której odbywają się dwa turnieje – indywidualny i drużynowy. Jej celem jest pomoc w rozwoju dyscypliny w naszym kraju oraz zachowanie pamięci o dwukrotnym złotym medaliście igrzysk olimpijskich.

- Od początku całe przedsięwzięcie było pomyślane jako coś co ma się wpisać na stałe do kalendarza Polskiego Związku Szermierczego. I tak się stało. To impreza międzynarodowa i jedyna okazja w roku, żeby aż sześćdziesięciu czterech Polaków wystąpiło w turnieju takiej rangi. Za granicą naszych chłopaków możemy wystawić maksymalnie dwudziestu – tłumaczył nam Tomasz Malanowski.

Zawody potrafiły przyciągać wiele czołowych reprezentacji kadetów z całego świata. W Arenie Ursynów, miejscu od początku związanych z tą imprezą, zjawiali się już Francuzi, Rosjanie czy Japończycy. W ostatnich latach jednak zabrakło wielu mocnych reprezentacji.

- We Francji rozgrywany jest turniej tej samej rangi w terminach podobnych do naszych. Tak się złożyło, że dwa lata z rzędu Floret Witolda Woydy nakładał się na turniej paryski. Wielu z czołówki wybierało więc stolicę znad Sekwany – wyłuszczył Malanowski. – Na szczęście w tym roku nie ma takiej sytuacji.

Kogo się więc możemy spodziewać? W tym momencie zgłoszonych zostało jedenaście reprezentacji, między innymi Rosji, Włoch, USA, Izraela czy Egiptu.

- Za wcześnie, żeby zamykać listę, wiele rzeczy jest dopiero ustalanych, ale już teraz mogę powiedzieć, że będzie lepiej niż w zeszłym roku – skomentował zapytany o startujących Tomasz Malanowski.

11 lutego 2017 (sobota) – X Turniej O Floret Witolda Woydy

Program:
godz. 8:00 - eliminacje grupowe
godz. 12:30 - eliminacje bezpośrednie
godz. 18:00 - FINAŁ (4 zawodników)
godz. 19:30 - ceremonia wręczenia nagród

Zwycięzca turnieju indywidualnego otrzyma replikę złotego medalu olimpijskiego z igrzysk w Monachium (1972) z autografem Witolda Woydy i pamiątkową inskrypcją oraz floret z klingą pokrytą 24-karatowym złotem.

Premie dla finalistów
Suma nagród – 1000 €
I miejsce – 500 € 
II miejsce – 300 € 
III miejsce – 100 €

12 lutego 2017 (niedziela) – VIII Turniej o Puchar Złotej Drużyny

Program:
7.00 - rozgrzewka
8.00 - początek turnieju

Na koniec zapytaliśmy Pana Tomasza o to czy już widać ewentualnych następców Woydy, czy któryś z triumfatorów może powtórzyć sukces patrona zawodów.

- Jest kilku zawodników spośród zdobywców Floretu, którzy już wiele znaczą w młodym pokoleniu florecistów. My, Polacy, najbardziej jesteśmy dumni ze zwycięzcy z 2014 roku Andrzeja Rządkowskiego, który jeszcze w tym samym roku został Mistrzem Świata Kadetów oraz złotym medalistą Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży rozgrywanych w Chinach. Rok temu był drugi indywidualnie w Mistrzostwach Europy juniorów i trzeci drużynowo.

Tym goręcej zapraszamy do Areny. Niezależnie czy jesteśmy miłośnikiem floretu czy nie warto przyjść choćby po to, aby przekonać się jak ten sport ogląda się na żywo. Zapewniamy, że szybkość, zwinność i wyczucie dystansu szermierzy, to coś co zrobi wrażenie nawet na laiku.

A kto wie, może wśród oklaskiwanych przez nas młodych sportowców jest przyszła gwiazda światowego floretu?

Do zobaczenia w Arenie!

Wstęp na zawody jest bezpłatny!

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu