Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

W weekend w Arenie Ursynów turniej o floret Witolda Woydy

05.02.2019
Sporty walki

Już w najbliższy weekend w Arenie Ursynów odbędzie się kolejna edycja młodzieżowego turnieju szermierczego o „Floret Witolda Woydy”. Zawody te są jednocześnie memoriałem poświęconym pamięci byłego złotego medalisty olimpijskiego z 1972 roku. W turnieju udział weźmie ponad 160 młodych zawodników z roczników 2002 i młodszych.

Turniej rozgrywany jest już po raz dwunasty. Odbywa się pod hasłem: „Szukamy następcy mistrza olimpijskiego”. Będzie składał się z dwóch części - turnieju indywidualnego oraz drużynowego. Zawody potrwają przez dwa dni. W sobotę, 9 lutego odbędzie się rywalizacja pojedyncza. Z kolei w niedzielę, 10 lutego przyjdzie czas na zmagania drużynowe, których stawką jest Puchar Złotej Drużyny.

- Szykuje się nam rekordowa liczba uczestników. Polska reprezentacja ma prawo wystawić aż 64 szermierzy i wydaje się, że uda nam się wypełnić ten limit. Będziemy przez to najliczniej reprezentowaną nacją. Przewidujemy ponad 160 zgłoszeń indywidualnych. Termin ich składania upływa na dzień przed rozpoczęciem zawodów, czyli 8 lutego – mówi Tomasz Malanowski, prezes fundacji im. Witolda Woydy, organizator zawodów.

Kibice z naszej dzielnicy będą zapewne mocno wspierać Tymona Lewickiego, który będzie reprezentował Polskę, a na co dzień trenuje w klubie D’Artagnan Ursynów. Polskich akcentów będzie jednak dużo więcej – także jeśli chodzi o faworytów imprezy. Zeszłoroczny turniej okazał się szczęśliwy dla Adama Podralskiego, który stał się trzecim w historii polskim zwycięzcą zawodów indywidualnych podczas memoriału.

- Polak ma szansę wygrać ponownie i możemy o tym powiedzieć bez zbędnej bojaźni. To może być zresztą pierwszy przypadek, że drugi raz z rzędu ktoś zwycięży w turnieju indywidualnym. Adam Podralski stoi zatem przed ogromną szansą – podkreśla Malanowski. 

Młodzi szermierze będą rywalizowali z zawodnikami z Belgii, Białorusi, Kanady, Chile, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Wlk. Brytanii, Iranu, Irlandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Holandii, Rumunii, Słowacji, Turcji, USA. Po raz pierwszy wystąpi reprezentacja Uzbekistanu. Organizatorzy spodziewają się także przyjazdu zawodników z Niemiec oraz Ukrainy. 

Turniej w Arenie Ursynów stanowi element przygotowania polskiej drużyny kadetów i juniorów do zawodów rangi mistrzowskiej. Polska drużyna kadetów zajmuje pierwsze miejsce w rankingu europejskim. Będzie zatem chciała się zaprezentować jak najlepiej. Przypomnijmy też, że mistrzostwa świata kadetów i juniorów odbędą się w tym roku w Toruniu.

- Warto podkreślić też, że po raz pierwszy będziemy mieli do dyspozycji wideoarbitraż. Pomoże on sędziom w półfinałach i finałach, będzie ewentualnie weryfikował ich decyzje. W przypadku spornych sytuacji, będzie możliwe skorzystanie z tej pomocy dwa razy w ciągu jednej rundy. Pracujemy też nad tym, aby skorzystać z nowego telebimu zamontowanego w Arenie – publiczność również będzie wtedy mogła zobaczyć powtórki analizowanych zdarzeń – mówi Tomasz Malanowski. 

Na najlepszych zawodników czekają nagrody – wykonane z brązu medale, kryształowe puchary, dyplomy i nagrody Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Najważniejszym laurem będzie oczywiście Złoty Floret z klingą wykonaną ze 24-karatowego złota. Trofeum to ma imitować floret Witolda Woydy. Nagrodą Grand Prix będzie natomiast replika złotego medalu wywalczonego przez patrona imprezy podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku. 

- Fundacja co roku stara się też nagrodzić wybitne postacie z grona szermierczego medalem Witolda Woydy – w tym roku takie wyróżnienie zostanie przyznane po raz szósty. Nie chcemy zdradzać, kogo nagrodzimy w tym roku. Już mogę jednak zapowiedzieć, że planowana jest ceremonia wręczenia takich medali. Odbędzie się ona w trakcie finału turnieju indywidualnego – zapowiada organizator.

Atrakcje przygotowane zostały również dla widzów. W trakcie zmagań odbędzie się losowanie upominków fundowanych przez PKOl – oficjalnych znaczków z igrzysk olimpijskich, elementów wyposażenia olimpijczyka, zawieszek, smyczy, pamiątkowych długopisów oraz albumów poświęconych igrzyskom. 

Przebieg imprezy będzie można śledzić na trybunach w Arenie Ursynów. Wstęp jest wolny. Będzie również transmisja internetowa zawodów: http://www.mask-sport.com/2019/2019-09-10-waw/

9 lutego 2019 (sobota) – turniej indywidualny:

godz. 7:00-8:15 - kontrola broni
godz. 7:00 - rozgrzewka
godz. 8:00 - zamknięcie listy startowej
godz. 8:30 - eliminacje grupowe
godz. 13:00 - eliminacje bezpośrednie
godz. 18:00 - FINAŁ (4 zawodników)
godz. 19:30 - ceremonia wręczenia nagród

X TURNIEJ O PUCHAR ZŁOTEJ DRUŻYNY

10 lutego 2019 (niedziela) – turniej drużynowy

7.30 - rozgrzewka
8.30 - początek turnieju

Archiwum aktualności

Kalendarz

Październik 2019

po wt śr cz pt so nd
1
Events of the day 2 Październik 2019 (środa)
3
4
Events of the day 5 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 6 Październik 2019 (niedziela)
7
8
Events of the day 9 Październik 2019 (środa)
10
11
Events of the day 12 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 13 Październik 2019 (niedziela)
14
15
Events of the day 16 Październik 2019 (środa)
17
18
Events of the day 19 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 20 Październik 2019 (niedziela)
21
22
Events of the day 23 Październik 2019 (środa)
24
25
Events of the day 26 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 27 Październik 2019 (niedziela)
28
29
Events of the day 30 Październik 2019 (środa)
31

Na czasie

X

Wyślij link znajomemu