Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

W weekend w Arenie Ursynów turniej o floret Witolda Woydy

05.02.2019
Sporty walki

Już w najbliższy weekend w Arenie Ursynów odbędzie się kolejna edycja młodzieżowego turnieju szermierczego o „Floret Witolda Woydy”. Zawody te są jednocześnie memoriałem poświęconym pamięci byłego złotego medalisty olimpijskiego z 1972 roku. W turnieju udział weźmie ponad 160 młodych zawodników z roczników 2002 i młodszych.

Turniej rozgrywany jest już po raz dwunasty. Odbywa się pod hasłem: „Szukamy następcy mistrza olimpijskiego”. Będzie składał się z dwóch części - turnieju indywidualnego oraz drużynowego. Zawody potrwają przez dwa dni. W sobotę, 9 lutego odbędzie się rywalizacja pojedyncza. Z kolei w niedzielę, 10 lutego przyjdzie czas na zmagania drużynowe, których stawką jest Puchar Złotej Drużyny.

- Szykuje się nam rekordowa liczba uczestników. Polska reprezentacja ma prawo wystawić aż 64 szermierzy i wydaje się, że uda nam się wypełnić ten limit. Będziemy przez to najliczniej reprezentowaną nacją. Przewidujemy ponad 160 zgłoszeń indywidualnych. Termin ich składania upływa na dzień przed rozpoczęciem zawodów, czyli 8 lutego – mówi Tomasz Malanowski, prezes fundacji im. Witolda Woydy, organizator zawodów.

Kibice z naszej dzielnicy będą zapewne mocno wspierać Tymona Lewickiego, który będzie reprezentował Polskę, a na co dzień trenuje w klubie D’Artagnan Ursynów. Polskich akcentów będzie jednak dużo więcej – także jeśli chodzi o faworytów imprezy. Zeszłoroczny turniej okazał się szczęśliwy dla Adama Podralskiego, który stał się trzecim w historii polskim zwycięzcą zawodów indywidualnych podczas memoriału.

- Polak ma szansę wygrać ponownie i możemy o tym powiedzieć bez zbędnej bojaźni. To może być zresztą pierwszy przypadek, że drugi raz z rzędu ktoś zwycięży w turnieju indywidualnym. Adam Podralski stoi zatem przed ogromną szansą – podkreśla Malanowski. 

Młodzi szermierze będą rywalizowali z zawodnikami z Belgii, Białorusi, Kanady, Chile, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Wlk. Brytanii, Iranu, Irlandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Holandii, Rumunii, Słowacji, Turcji, USA. Po raz pierwszy wystąpi reprezentacja Uzbekistanu. Organizatorzy spodziewają się także przyjazdu zawodników z Niemiec oraz Ukrainy. 

Turniej w Arenie Ursynów stanowi element przygotowania polskiej drużyny kadetów i juniorów do zawodów rangi mistrzowskiej. Polska drużyna kadetów zajmuje pierwsze miejsce w rankingu europejskim. Będzie zatem chciała się zaprezentować jak najlepiej. Przypomnijmy też, że mistrzostwa świata kadetów i juniorów odbędą się w tym roku w Toruniu.

- Warto podkreślić też, że po raz pierwszy będziemy mieli do dyspozycji wideoarbitraż. Pomoże on sędziom w półfinałach i finałach, będzie ewentualnie weryfikował ich decyzje. W przypadku spornych sytuacji, będzie możliwe skorzystanie z tej pomocy dwa razy w ciągu jednej rundy. Pracujemy też nad tym, aby skorzystać z nowego telebimu zamontowanego w Arenie – publiczność również będzie wtedy mogła zobaczyć powtórki analizowanych zdarzeń – mówi Tomasz Malanowski. 

Na najlepszych zawodników czekają nagrody – wykonane z brązu medale, kryształowe puchary, dyplomy i nagrody Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Najważniejszym laurem będzie oczywiście Złoty Floret z klingą wykonaną ze 24-karatowego złota. Trofeum to ma imitować floret Witolda Woydy. Nagrodą Grand Prix będzie natomiast replika złotego medalu wywalczonego przez patrona imprezy podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku. 

- Fundacja co roku stara się też nagrodzić wybitne postacie z grona szermierczego medalem Witolda Woydy – w tym roku takie wyróżnienie zostanie przyznane po raz szósty. Nie chcemy zdradzać, kogo nagrodzimy w tym roku. Już mogę jednak zapowiedzieć, że planowana jest ceremonia wręczenia takich medali. Odbędzie się ona w trakcie finału turnieju indywidualnego – zapowiada organizator.

Atrakcje przygotowane zostały również dla widzów. W trakcie zmagań odbędzie się losowanie upominków fundowanych przez PKOl – oficjalnych znaczków z igrzysk olimpijskich, elementów wyposażenia olimpijczyka, zawieszek, smyczy, pamiątkowych długopisów oraz albumów poświęconych igrzyskom. 

Przebieg imprezy będzie można śledzić na trybunach w Arenie Ursynów. Wstęp jest wolny. Będzie również transmisja internetowa zawodów: http://www.mask-sport.com/2019/2019-09-10-waw/

9 lutego 2019 (sobota) – turniej indywidualny:

godz. 7:00-8:15 - kontrola broni
godz. 7:00 - rozgrzewka
godz. 8:00 - zamknięcie listy startowej
godz. 8:30 - eliminacje grupowe
godz. 13:00 - eliminacje bezpośrednie
godz. 18:00 - FINAŁ (4 zawodników)
godz. 19:30 - ceremonia wręczenia nagród

X TURNIEJ O PUCHAR ZŁOTEJ DRUŻYNY

10 lutego 2019 (niedziela) – turniej drużynowy

7.30 - rozgrzewka
8.30 - początek turnieju

Archiwum aktualności

Kalendarz

Kwiecień 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
X

Wyślij link znajomemu