Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

W ringo graj ze mną! Zawody WOM niczym przebój sprzed lat

22.05.2019
Gry zespołowe
Sport szkolny

Uczniowie kilku podstawówek wzięli sobie do serca piosenkę zespołu „2 plus 1”. Turniej w Szkole Podstawowej nr 323 wyłonił mistrza dzielnicy w jednej z najmłodszych dyscyplin WOM – ringo. 

W ponad 50-letniej historii Warszawskiej Olimpiady Młodzieży zawody w rzucaniu krążkiem odbywają się dopiero od kilku lat. Choć nie tak popularne jak koszykówka, ringo powoli toruje sobie drogę wśród innych, tradycyjnych dyscyplin sportowych. Mało kto wie, iż sport ten wymyślili i spopularyzowali na całym świecie Polacy. Gra oryginalnie wymyślona jako element treningu szermierczego, przekształciła się następnie w zabawę i sport rekreacyjny. Obecnie ringo jest dyscypliną o bogatej technice i taktyce gry.

Wydawać by się mogło, że w przerzuceniu dużego krążka przez linkę lub siatkę zawieszoną na wysokości 243 cm nie powinno być nic trudnego. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę szereg zasad rządzących ringo, okazuje się, że ta z pozoru prosta aktywność oferuje w gruncie rzeczy ciekawy sport. Kilka podstawowych reguł obejmuje m.in. zakaz wykonywania rzutów z wyskoku (linka musi stanowić przeszkodę); zakaz stosowania zwodów; zakaz przetrzymywania krążka - ringo musi zostać odrzucone możliwie najszybciej i tylko tą samą ręką, którą zostało schwytane. Kółko nie może być ponadto łapane oburącz, upuszczone ani odrzucone poniżej linki oddzielającej obie połowy boiska. 

W praktyce największą trudność w grze stanowi szybkie podbiegnięcie i jednoczesne zręczne złapanie krążka, opadającego na naszą połowę boiska. Zbyt nerwowy lub nieskoordynowany ruch może sprawić, że wirujące ringo wymknię się nam z ręki, premiując tym samym naszego rywala. Z zadaniem ogrania przeciwnika do piętnastu punktów najlepiej poradziła sobie Szkoła Podstawowa nr 384. Zwycięstwo sympatycznych uczniów z Kajakowej nie jest przypadkowe, gdyż ich placówka dorobiła się już pewnych tradycji związanych z tą młodą grą.

- Uczniów w naszej szkole zainteresował ringo wspaniały, emerytowany już nauczyciel wychowania fizycznego Jerzy Damski. Drużyna, którą stworzył, od samego początku brała udział w rozgrywkach WOM, zajmując w poprzednich latach pozycje medalowe na poziomie Warszawy. Podobne sukcesy, nawet w skali całego Mazowsza, uczniowie odnosili również w drugiej dyscyplinie prowadzonej przez Jurka, unihokeju – opowiada Irena Zubrzycka, nauczyciel SP 384.

Szkoła Podstawowa nr 303, która w ubiegłym roku odebrała faworytom tytuł mistrza Ursynowa, tym razem zajęła drugie miejsce w turnieju. Brązowy medal powędrował natomiast do podopiecznych Mateusza Jaworskiego, czyli uczniów w żółtych koszulkach SP 343. Puchary oraz medale wręczył zarówno uczniom jak i trenerom organizator zawodów – Tomasz Żukowski.

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
X

Wyślij link znajomemu