Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Ursynowski "Vagabundus" pedałuje już 50 lat!

21.06.2019
Pozostałe

W październiku 1969 roku kilku studentów założyło Akademicki Klub Turystyki Kolarskiej PTTK, który po latach ewolucji trafił na Ursynów i tu funkcjonuje do dziś. Nie zmieniło się jedno - miłość do jazdy rowerem. W zeszłym roku klubowicze zorganizowali 130 eventów turystycznych, a w tym obchodzą półwiecze działalności. Utrzymują tempo, organizują kolejne eskapady i zapraszają do zabawy.

Akademicki Klub Turystyki Kolarskiej PTTK powstał 22 października 1969 roku z inicjatywy ośmiu studentów. Po kilku rowerowych wycieczkach w 1971 roku odbył się wewnętrzny konkurs na oficjalną nazwę - "Vagabundus" zwyciężył.

W czasach raczkującej dopiero turystyki rowerowej "Vagabundus" jawił się jako przedsięwzięcie pionierskie w skali całej Polski. Na samym początku działalności udało się stworzyć wypożyczalnię, która dysponowała 53 rowerami. Dzięki temu organizowano obozy letnie w kraju i za granicą, ale to tylko wycinek bogatej aktywności klubowej. Pasjonaci brali udział w niedzielnych wypadach organizowanych dla wszystkich, uczestniczyli w kilkudniowych biwakach, współpracowali z innymi klubami, jeździli na zimowiska.

W latach 70. "Vagabundus" skorzystał na lekkiej liberalizacji systemowej. Zagraniczne wyjazdy stały się bardziej dostępne, więc członkowie mogli doświadczyć obozów we Włoszech, Grecji, Francji czy Wielkiej Brytanii. W ciągu dwóch lat klub stał się jednym z najprężniej działających w Polsce. Po 20 latach funkcjonowania - w październiku 1989 roku - "Vagabundus" został uhonorowany Złotą Odznaką Honorową PTTK.

Początek lat 90. był dla klubu bardzo trudny. Utrata źródeł dofinasowania i dotychczasowego lokalu oraz słabnące zainteresowanie studentów doprowadziły do zawieszenia działalności w 1992 roku.

Historia ursynowska

Ursynowski Klub Turystyki Rowerowej PTTK powstał 17 stycznia 1986 roku. Jego pomysłodawcami byli weterani z "Vagabundusa". Chcieli powołać klub, który będzie spełniał ich potrzeby. Minęły lata, więc zdążyli już skończyć studia, założyli rodziny, z akademików przeprowadzili się do własnych mieszkań - wielu z nich właśnie na Ursynów. Tak powstała inicjatywa osiedlowa, która skupiała młodych mieszkańców dzielnicy i okolic.

- Dzielnica Ursynów bardzo nam pomogła. Korzystaliśmy ze wsparcia w postaci sali w domu kultury. Zmiana nazwy nastąpiła chyba w latach 80 - mówi Andrzej Roman, prezes UKTR PTTK "Vagabundus".

Wycieczki po Warszawie, festyny rowerowe dla najmłodszych, wieczory piosenki turystycznej czy imprezy z okazji świąt - tak wyglądała codzienna działalność ursynowskiego klubu do 1993 roku. Kiedy dzieci członków zaczęły dorastać, a klubem zainteresowali się ludzie spoza dzielnicy, charakter UKTR ponownie ewoluował. Klub stał się badziej miejski niż dzielnicowy. Od tamtej pory uczestnicy koncentrowali się przede wszystkim na niedzielnych i wielodniowych wycieczkach dla wszystkich grup wiekowych.

- Wszystko robimy społecznie. Nie mamy dofinansowań, poświęcamy swój wolny czas, bo łączy nas wspólna pasja. Chcemy, żeby dołączyło do nas jak najwięcej osób. Cel jest jeden - chcemy propagować turystykę rowerową - kontynuuje Andrzej Roman, prezes "Vagabundusa".

W końcówce lat dziewięćdziesiątych ursynowski klub ponownie osłabł. Działał niemalże poza strukturami PTTK, nadal jednak mógł korzystać z lokalu Natolińskiego Ośrodka Kultury przy ul. Na Uboczu 3. Odbicie przyszło w 2001 roku. Dzięki przyłączeniu do oddziału PTTK "Mazowsze", oficjalnemu powrotowi do nazwy "Vagabundus" i odmłodzeniu zarządu, klub ruszył z kopyta, pozostawiając okres stagnacji daleko w tyle.

- W tamtym czasie pojawiła się klubowa strona internetowa, pokazaliśmy się też w mediach społecznościowych. Dzięki tym zmianom przybywali nowi członkowie, a w efekcie organizowaliśmy więcej wycieczek. W zeszłym roku zorganizowaliśmy blisko 130 wydarzeń - dodaje Andrzej Roman.

"Vagabundus" dzisiaj

Największą popularnością cieszą się kilkudniowe wyprawy majówkowe, letnie obozy rowerowe, noworoczna wycieczka na początku stycznia czy wakacyjna eskapada wzdłuż Bugu i Zalewu Zegrzyńskiego. Każdy rok wieńczy podsumowanie sezonu, podczas którego klubowicze pieką ziemniaki i wręczają pamiątkowe upominki oraz nagrody. Nie wszystko jest jednak pociągnięte różową farbą - "Vagabundus" boryka się z problemami. Największym jest chyba brak stałego lokalu, co ogranicza spotkania, pokazy zdjęć i szkolenia.

Pomimo trudności w ostatnich latach udało się przywrócić klubowi dawny blask - znów jest jednym z największych w Polsce. W organizację imprez ponownie angażują dziesiątki osób. W tym roku "Vagabundus" obchodzi okrągłą pięćdziesiątkę.

- W październiku planujemy urządzić spotkanie. Będzie ognisko, a wszystko odbędzie się w Izabelinie. Zaprosimy dawnych i aktualnych członków klubu, prezesów i wszystkich kolegów - kończy Andrzej Roman.

Dokładna data świętowania październikowych urodzin nie jest jeszcze znana. Bieżące informacje pojawiać się będą na stronie internetowej klubu "Vagabundus".

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu