Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa

Seniorki z Ursynowa na mistrzostwach świata. Jest złoto!

29.03.2019
Pozostałe

Ósme halowe mistrzostwa świata Masters w Toruniu zakończyły się dobrymi rezultatami dla reprezentantek AKL Ursynów. Trenerka AKL, Genowefa Patla zdobyłzłoty medal w mistrzostwach seniorów w kategorii W55 w rzucie oszczepem. Pierwszego dnia zawodów w skoku wzwyż startowała Urszula Kielan, która zajęła piąte miejsce w tej samej kategorii wiekowej.

Reprezentantki AKL są byłymi olimpijkami. To weteranki, jeśli chodzi o lekkoatletykę. Pochodząca z Jeżowego Patla startowała na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku, jest 14-krotną mistrzynią Polski, 5-krotną rekordzistką Polski w rzucie oszczepem. Z kolei urodzona w Otwocku Kielan zdobywała dwukrotnie tytuł mistrzyni kraju w skoku wzwyż, a także trzykrotnie – tytuł halowej mistrzyni Polski. Rekord Polski poprawiała ośmiokrotnie. Jest także srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Moskwie z 1980 roku. Od wielu lat obie Panie mieszkają na Ursynowie, są związane z Akademickim Klubem Lekkoatletycznym „Ursynów”, promują sportowy tryb życia.

Zawody oszczepniczek na toruńskich mistrzostwach rozegrano w środę, 27 marca. Genowefa Patla wywalczyła złoty medal, notując rzut w trzeciej próbie na odległość 40,75 metra. Pokonała tym samym Finkę Heli Herlevi-Malilę (wynik – 39,89 metra) oraz Niemkę Angelę Mueller (wynik – 34,61 metra).

- Od strony organizacyjnej mogę bardzo pochwalić te mistrzostwa. To była rewelacja, świetnie przygotowana impreza. Spotkanie ludzi z całego świata zawsze jest przyjemną chwilą, a pamiętajmy, że wystartowało około 900 uczestnikówTo świetna promocja dla Torunia i Polski  mówi Genowefa Patla. – Jeśli chodzi o mnie i mój wynik, to jestem bardzo zadowolona. Cały czas pracuję jako nauczyciel wf-u i też te zawody traktuję jako doskonalenie siebie. Na naszym przykładzie można zobaczyć, jak wygląda sport ludzi dojrzałych. Mieliśmy choćby podczas zawodów taki przypadek, że startowała zawodniczka stuletnia – pochodziła z Indii  dodaje.

Drugiej zawodniczce z Ursynowa, Urszuli Kielan zabrakło niewiele do wywalczenia złota – odnotowała ona najlepszy wynik na poziomie 1,36 metra. Trzecie miejsce dawało zaliczenie wysokości 1,40 metra – co udało się Niemkom: Ramonie Pfeiffer i Frauke Viebahn. Kielan też tę poprzeczkę pokonała, ale nieszczęśliwie tyczka została lekko trącona i spadła. Podium uzupełniły zwyciężczyni – Brytyjka Wendy Laingoraz wicemistrzyni – Amerykanka Neringa Jakstiene.

- Wspaniałe zawody i niezapomniane chwile. Odczytanie przysięgi w imieniu wszystkich sportowców to zaszczyt. Na pewno zostanie w pamięci na całe życie. W zawodach zabrakło trochę szczęścia, bo forma jest. Ale będą następne zawody, więc trzymajcie kciuki! - mówi Urszula Kielan.

Halowe mistrzostwa w Toruniu trwa od 24 marca, a zakończą się w najbliższą sobotę, 30 marca.