Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Sekcja Szachowa Sióstr Niepokalanek ponownie najlepsza na Ursynowie

30.04.2019
Pozostałe
Sport szkolny

Czwórka uczniów z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 6 przy Zaruby obroniła tytuł szachowego mistrza dzielnicy podczas eliminacji 52. Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Teraz powalczą oni o medale na poziomie stołecznym.

Gra w szachy wymaga opracowania różnych, stale modyfikowanych strategii, ciągłego podejmowania decyzji. W trakcie gry mózg człowieka aktywuje jednocześnie kilka, nierzadko przeciwstawnych umiejętności intelektualnych. Wszystko po to, by zaprojektować zwycięską strategię, która musi być na bieżąco weryfikowana ze względu na odpowiedzi przeciwnika. To właśnie z tego powodu Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu, a od kilku lat gra jest jednym z elementenów rywalizacji turniejowej Szkolnego Związku Sportowego, czyli instytucji odpowiedzialnej za program Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

O korzyściach płynących z tej gry pisał sam Benjamin Franklin, który twierdził, że sposób postępowania z pionkami na planszy można przełożyć na inne aspekty życia. Potwierdza to Michał Jagieła, trener SP 319.

- W środowsku szachowym słynna jest węgierska rodzina Polgár, w której córki nestora rodu nie uczęszczały do szkoły, by w całości poświęcić się treningowi. W dorosłym życiu Zsuzsa i Zsófia Polgár do każdego problemu podchodzą niezwykle analitycznie, potrafią rozłożyć na czynniki pierwsze każdą sytuację. Najmłodsza z sióstr – Judit - pierwsze miejsce na liście rankingowej MFS zajmowała przez 26 lat – opowiada Jagieła.

Przeprowadzone w Arenie Ursynów zawody wygrała drużyna PSP 6 w składzie: Tadeusz Rylski, Witold Swacha, Mikołaj Szaniawski i Zofia Stankiewicz. Uczniowie z Kabat w szachy grają na co dzień, gdyż jedną z trzech sekcji sportowych KS SSN Ursynów są właśnie szachy. Zofia jest nawet ubiegłorocznym multimedalistą WOM w szachach szybkich i klasycznych. 3 lata temu dziewczynka zajęła ponadto czwartą lokatę na Mazowszu. Przeciwnikami składu z Zaruby byli Dominik Plewako, Piotr Milewski, Dominik Findeisen oraz Maja Brasse. Zespół z ZWM musiał zadowolić się drugą lokatą kameralnego turnieju, jednak uśmiechnięci uczniowie SP 319, obdarowani słodyczami i medalami, nie mieli z tym żadnego problemu.

- Wjechał mi hetmanem przed króla i już nic nie mogłem zrobić, musiałem się poddać – skwitował swój występ Dominik.

Zawodnicy otrzymali puchary oraz dyplomy z rąk przedstawiciela Wydziału Sportu i Rekreacji - Ewy Garsteckiej – a także Pawła Rymarowicza, organizatora tegorocznego turnieju.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Kwiecień 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
X

Wyślij link znajomemu