Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Rugby na wózkach. Niezwykły finał wyjątkowego turnieju

08.07.2019
Gry zespołowe
Sporty walki

Reprezentacje ośmiu krajów zakończyły w sobotę w Arenie Ursynów rywalizację o puchar Wheelchair Rugby Metro Cup 2019. Zawody już po raz siódmy zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych.

Hala UCSiR przy Pileckiego od czwartku do soboty była świadkiem wielu pozytywnych emocji, nie tylko sportowych, których kumulacja nastąpiła ostatniego dnia turnieju. Chociaż zmagania zawodników przebiegły w bardzo zaciętym, pełnym niespodziewanych zwrotów akcji stylu, zarówno na boisku jak i poza nim panowała świetna, przyjacielska atmosfera. Drużyny kilku krajów spotkały się ze sobą nie po raz pierwszy, zapewniając ciepły doping własnym rywalom.

Rugby na wózkach uprawiane jest w 25 krajach i wchodzi w skład dyscyplin paraolimpijskich. Gracze występują na boisku bez względu na płeć czy wiek, kryterium stanowi bowiem poziom niepełnosprawności poszczególnych zawodników. Ocenia się ich w skali od 0,5 do 3,5 punktów, dobierając w 8-punktowy zespół. Jeżeli w drużynie gra kobieta, limit ten jest o pół oczka większy.

Nietypowy sport jest wariacją zasad nie tylko samego rugby, ale również piłki ręcznej, hokeja na lodzie oraz koszykówki, gdzie gra również odbywa się na boisku o wymiarach 15 x 28 metrów. Po jego obu przeciwnych stronach słupki rozstawione na szerokość ośmiu metrów wyznaczają strefę zdobycia punktu. Zawodnicy mają na to jedynie 40 sekund (czas trwania pojedynczej akcji), przy czym piłki nie można trzymać dłużej niż 10 s. 

Mecze są więc bardzo dynamiczne, a między graczami często dochodzi do silnych zderzeń. Ich wózki mają specjalne, wyprofilowane koła oraz szereg wzmocnień, zapewniających sportowcom odpowiednią ochronę. Podobnie jak w zwykłym rugby, także w wersji dla osób niepełnosprawnych często dochodzi do fauli, za które uznaje się tutaj m.in. uderzenie w tylną część koła, co skutkuje mimowolnym skręceniem wózka. Podczas finałowego starcia Niemców z Francuzami, w  gorączce rywalizacji, takie sytuacje były nieuniknione, jednak zawodnicy rzadko kiedy próbują faulować swoich przeciwników umyślnie. Zasady fair play są w tym sporcie powszechnie respektowane.

- Francuzi to jedna z mocniejszych ekip w rugby na wózkach. Ich obecność w finale nikogo nie dziwi, jednak świetna gra Niemców jest sporym zaskoczeniem. Będąca w trakcie przebudowy drużyna Chrisa Wernera podczas eliminacji była w stanie pokonać m.in. silną reprezentację Danii – komentował finałowy mecz Janusz Kozak, trener polskiej ekipy.

W czterech kwartach Francuzi pokonali Niemców 47:42. Polacy, którzy w przeszłości zdobywali podczas zawodów wysokie lokaty, zajęli tym razem szóstą pozycję.

Tegoroczna edycja Wheelchair Rugby Metro Cup była wyjątkowa z kilka powodów. W trakcie uroczystego zamknięcia imprezy ogłoszono m.in. powołanie Polskiego Związku Rugby Na Wózkach. Podkreślono również, iż po raz pierwszy w historii zawodów będą one liczone w klasyfikacji generalnej IWRF (International Wheelchair Rugby Federation). W turnieju wzięły ponadto udział debiutujące zespoły z Holandii i Rosji.

- Szczególne podziękowania chciałbym przekazać licznym wolontariuszom, bez których tak sprawna organizacja tych zawodów nie byłaby możliwa – podkreślił w swoim wystąpieniu Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego, które wspiera ursynowski turniej od lat.

Francuzi zwyciężyli w składzie: Corentin Le Guen, Pierre Larroque, Jordan Ducret, Cédric Nankin, Nicolas Valentim, Brice Maurel, Jonathan Hivernat, Christophe Salegui oraz Sébastien Verdin. Zespół prowadzi Olivier Cusin.

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu