Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Rekordowy Onkobieg! 2 tysiące uczestników, niepowtarzalna atmosfera

09.09.2019
Bieganie
Pozostałe

Wystarczyło przebiec, przejść lub przejechać jedno okrążenie, by pomóc. W niedzielę na Ursynowie odbył się 12. Onkobieg - impreza charytatywna, która jednoczy ludzi w walce z nowotworami. Wzięła w niej udział rekordowa liczna uczestników.

Na starcie tegorocznego Onkobiegu stanęło ponad 2 tys. osób. Wśród nich dzieci i młodzież, niepełnosprawni i chorzy. Wszystkim na sercu leży jakość opieki zdrowotnej na oddziałach onkologicznych oraz pomoc pacjentom walczącym z rakiem. Idea biegu jest prosta - za pokonanie jednego okrążenia trasy liczącej 1,65 km, prowadzącej alejkami wokół Centrum Onkologii przy ul. Roentgena uczestnik otrzymują jedną frotkę. Można pokonać wiele okrążeń, najważniejsze by zmieścić się w godzinnym limicie czasowym. Liczba wydanych frotek przekłada się na ilość pieniędzy wpłaconych na konto Stowarzyszenia Sarcoma, pomagającemu osobom z przebytą chorobą onkologiczną.

I choć nie dla wszystkich wysiłek był łatwy, to wszyscy uczestnicy Onkobiegu dali z siebie wszystko, by jak najwięcej "zarobić" na pomoc potrzebującym.

- Ciężko było, bo na ogół nie biegam, ale chcemy wesprzeć innych i sprawić, by nigdy się tu nie znaleźć. Jest super! Za rok też będę brała udział! - mówi pani Katarzyna, która pokonała 2 okrążenia, czyli 3,3 km.

- Zaliczone dwa okrążenia! Trochę biegłyśmy, trochę szłyśmy, na tyle ile było sił, byle pokonać kolejne okrążenie. Atmosfera jest niesamowita i za rok będzie powtórka - mówią panie Zosia i Halina. 

Wśród tych, którzy pokonywali trasę wokół ursynowskiej Onkologii biegnąc był prof. Piotr Rutkowski, onkolog, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich Kości i Czerniaków. Pokonał 5 okrążeń, on najlepiej wie, że udział w biegu ma sens. - Zawsze te pieniądze idą do pacjentów, a to jest najważniejsze - mówił profesor.

W tym roku podczas Onkobiegu udało się zebrać ponad 115 tys. złotych, a więc o 20 tys. więcej niż w roku poprzednim. Uczestnicy pokonali w sumie 26 152 kilometry.

- Onkobieg rośnie. W przyszłym roku być może uda się zorganizować bieg uliczny. Rozmawiamy o tym z władzami, bo zapotrzebowanie i popularność jest ogromna. Cieszy to, że społeczność biegu organizuje się wokół zdrowia i pomagania chorym. Bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie, wykonuje badania diagnostyczne. A pamiętajmy, wczesnie wykryty rak to rak w pełni uleczalny - mówi Szymon Bubiłek ze Stowarzyszenia Sarcoma.

Onkobieg - jak od lat - cieszy się wsparciem dzielnicy Ursynów. Do pokonywania jak największek liczby okrążeń zachęcał uczestników burmistrz Robert Kempa.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Wrzesień 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
X

Wyślij link znajomemu