Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Odejście Giganta

06.09.2016
Pozostałe

Gigant - nie tylko dlatego, że mierzy ponad dwa metry i waży prawie sto pięćdziesiąt kilo. To przede wszystkim dwukrotny złoty medalista olimpijski. Żywa legenda pchnięcia kulą. Jeden z trzech zawodników w historii tej dyscypliny, który może pochwalić się takim osiągnięciem.

Tomasz Majewski to nasz sąsiad. Od lat mieszka na Ursynowie. Już w trakcie studiów politologicznych na UKSW można było go spotkać siedzącego w pociągu metra i czytającego książki. Czytanie to jedna z jego pasji. Skromność nie opuściła mistrza i nadal można go spotkać czy to w sklepie czy spacerującego ze swym synem i żoną. Woda sodowa nigdy nie uderzyła mu do głowy.

Wywodzący się z wioski Słończewo, położonej osiemdziesiąt kilometrów od Warszawy, z początku nie interesował się sportem tak bardzo, że unikał lekcji wychowania fizycznego. Chciał zostać pisarzem. W końcu jednak przekonał się do aktywności fizycznej. Jego warunki fizyczne pchnęły go do koszykówki. Choć z planów zastania drugim Jordanem nic nie wyszło, to Tomek do dziś kibicuje Detroit Pistons. 

Namówiony przez stryjecznego brata, trenera skoków, rozpoczął przygodę z lekką atletyką. Na początku był trójskok, potem przyszedł czas na rzut dyskiem i w końcu pchnięcie kulą. Ten moment kariery przypadł na pobyt w Ciechanowie, gdzie Majewski uczył się w liceum. 

Przenosiny na studia do Warszawy oznaczało zmianę trenera z Witolda Suskiego na Henryka Olszewskiego. To zmieniło Tomka z zawodnika z pierwszej dziesiątki w kraju na Mistrza Polski.

Na pierwsze igrzyska pojechał do Aten. Kwalifikację wywalczył dopiero tuż przed zapaleniem olimpijskiego znicza. Konkurs pchnięcia kulą odbywał się w Olimpii, w miejscu, gdzie przed tysiącami lat greccy atleci oddawali hołd Zeusowi. Konkurs dla Polaka był o tyle udany, że pobił swój rekord życiowy. Starczyło to na osiemnastą lokatę. 

Rok później przyszedł pierwszy międzynarodowy sukces – złoto uniwersjady. Jednak poważne medale zaczął zdobywać dopiero w 2008 roku. Najpierw sięgnął po brąz Halowych Mistrzostw Świata, potem po krążek z najcenniejszego kruszcu podczas Igrzysk w Pekinie. 

To było zaskoczenie dla wszystkich. Nikt nie liczył przed igrzyskami na złoto dla Polski w pchnięciu kulą. Była to o tyle miła niespodzianka, że zbiegła się niemalże co do dnia z dziesiąta rocznicą śmierci Władysława Komara, naszego złotego kulomiota z igrzysk w Monachium. Majewski, jak to ma w zwyczaju, podszedł do tego ze stoickim spokojem. 

- Konkurs to historia. Miało być dobrze i było. Teraz czas na następne starty –powiedział w wywiadzie tuż po odebraniu krążka i wysłuchania Mazurka Dąbrowskiego.

„Zawsze do przodu” - to jego motto życiowe.

Choć w późniejszych latach Tomek zdobywał srebro Mistrzostw Świata i złoto Mistrzostw Europy, to podczas igrzysk w Londynie, to nie Majewski był głównym faworytem do mistrzostwa. A jednak. Znów zaskoczył wszystkich i jako trzeci zawodnik w historii nowożytnych igrzysk obronił złoto olimpijskie w pchnięciu kulą. To zapisało Polaka na zawsze w historii, nie tylko naszego rodzimego olimpizmu.

W tym roku, w Rio, Tomek był szósty. To świetny wynik patrząc z jaką ilością kontuzji musiał się mierzyć w ostatnich latach. Do końca kariery zachował wysoką formę. Na Memoriale Kamili Skolimowskiej znów pchnął powyżej dwudziestu jeden metrów. To był jego najlepszy wynik od czterech lat. Wspaniałe pożegnanie z polską publicznością.

Wczoraj w Zagrzebiu Tomasz Majewski pchnął kulą na zawodach seniorskich po raz ostatni. 

Dziękujemy za te wszystkie lata, niebywałe wzruszenia i wyniki jakich inni kulomioci mogą tylko pozazdrościć. Chylimy czoła przed prawdziwym Mistrzem!

Archiwum aktualności

Kalendarz

Październik 2019

po wt śr cz pt so nd
1
Events of the day 2 Październik 2019 (środa)
3
4
Events of the day 5 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 6 Październik 2019 (niedziela)
7
8
Events of the day 9 Październik 2019 (środa)
10
11
Events of the day 12 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 13 Październik 2019 (niedziela)
14
15
Events of the day 16 Październik 2019 (środa)
17
18
Events of the day 19 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 20 Październik 2019 (niedziela)
21
22
Events of the day 23 Październik 2019 (środa)
24
25
Events of the day 26 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 27 Październik 2019 (niedziela)
28
29
Events of the day 30 Październik 2019 (środa)
31

Na czasie

X

Wyślij link znajomemu