Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Od zabawy do sportu. Kilkulatki z Ursynowa kochają się ruszać!

21.11.2018
Pozostałe
Rekreacja
Sport szkolny

Hala UCSiR przy Dereniowej była w środę po brzegi wypełniona rozbieganymi, wesołymi dziećmi ursynowskich podstawówek. To właśnie do nich skierowany jest dzielnicowy program „Od zabawy do sportu”, mający na celu zachęcenie do aktywności ruchowej najmłodszych uczniów.

Projekt ma już wieloletnią tradycję. Oparty o zabawy i gry ruchowe sprawdza się znakomicie jako narzędzie wprowadzające kilkuletnie dzieci w świat sportu. Wiąże się to nie tylko z podejmowaniem przez nie aktywności ruchowej, ale też przygotowuje pierwszo-, drugo- i trzecioklasistów do uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze fizycznej (zawody, rywalizacja, zasady fair play, szacunek wobec przeciwnika itp.). Ma to ogromne znaczenie wobec faktu, że lekcje wychowania fizycznego w pierwszych trzech klasach szkół podstawowych są nieobowiązkowe.

Ursynowski finał trwającego cały rok programu przygotowany został przez firmę Let's Go, urząd dzielnicy oraz Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji. Na zawody przybyli przedstawiciele lokalnych władz: burmistrz Robert Kempa, wiceburmistrzowie: Antoni Pomianowski i Rafał Miastkowski, a także Zenon Dagiel oraz Ewa Garstecka z Wydziału Sportu i Rekreacji. Zmagania początkujących sportowców obserwowali również kibice, uczniowie SP 319, nauczyciele i rodzice.

W rozgrywkach na wszystkich etapach reprezentacja szkoły liczyła 12 osób – w tym po dwie dziewczynki i dwóch chłopców z poziomu klas II-IV. Integralną częścią każdej reprezentacji są dwie osoby dorosłe: nauczyciel wf-u oraz inny nauczyciel lub rodzic. Biorą oni udział w niektórych konkurencjach, których w sumie jest dwanaście. W każdej z nich do zwycięstwa niezbędna jest współpraca całego zespołu.

Pierwszym zadaniem było „ukrywanie piłek”. Uczniowie mieli za zadanie przebiec dystans około osiemnastu metrów, włożyć piłkę tenisową pod pachołek i wrócić do swojej drużyny. Następna osoba biegła po piłkę, by oddać ją kolejnej. Cykl powtarzał się do ostatniego zawodnika w drużynie. Na podobnej zasadzie opierała się większość zabaw, jakie dla dzieci przygotowali organizatorzy imprezy.

Kolejną dyscypliną były skoki na skakance – każdy uczeń musiał wykonać 10 skoków w możliwie najkrótszym czasie. Potem przyszedł czas na przeploty przez szarfę. W siadzie płaskim zawodnik przeplatał przez siebie szarfę poczynając od stóp, by następnie oddać ją osobie siedzącej z tyłu. Niemałym wyzwaniem dla dzieci okazał się wyścig z tubami, gdyż nabicie w nią piłki tenisowej wymagało sporej precyzji. Tubę należało oczywiście przekazać kolejnej osobie w drużynie. Konkurencje „przeprawa” i „akwedukt” zostały rozegrane z użyciem piłki do siatkówki. W pierwszej chodziło o przerzucanie piłki z wyznaczonego punktu po obiegnięciu własnego zespołu, w drugiej zaś o podawanie piłki oburącz raz dołem, raz górą. Uczniowie stali w rzędzie, a ostatnia osoba po otrzymaniu piłki biegła na jego początek.

Po pierwszych sześciu konkurencjach nastąpiła krótka przerwa. W jej trakcie uczniowie ze szkoły przy Lokajskiego zaprezentowali wszystkim swoje umiejętności szermiercze. Szybkość i elegancja tego sportu wzbudziła w ich młodszych koleżankach i kolegach ogromny zachwyt. Braw nie szczędzono również podczas kolejnego pokazu, razem akrobatycznego. Wykonało go sześć uzdolnionych dziewczyn do świetnie dobranej muzyki z gry „Wiedźmin”.

Przyjemna chwila oddechu skończyła się wraz z sygnałem rozpoczęcia siódmej konkurencji. Był nią bardzo pomysłowy „łańcuch” z użyciem hula-hop. Uczniowie stojąc w okręgu i trzymając się za ręce musieli przez niego przejść, aby bez puszczania rąk podać go drugiej osobie. Kozłowanie w miejscu połączone z obiegnięciem pachołka dla nikogo nie stanowiło większego problemu, ale „bieg kelnerów” już tak. Drobne dłonie dziecka nie zawsze były w stanie utrzymać piłkę tenisową na małej, płaskiej powierzchni tacy. Drużyny miały bardzo różne tempo wykonywania tego zadania, które okazało się jednym z decydujących o zwycięstwie w całym turnieju.

Niemniej trudną czynnością okazał się rzut kontrolowany. Po rzuceniu przed siebie piłki do kosza należało ją wyprzedzić, złapać za pachołkiem, wrócić do drużyny i podać następnej osobie. Problem polegał na tym, by nie rzucić piłki zbyt mocno, bo trudno ją wtedy prześcignąć. Znowuż zbyt „ostrożni” uczniowie spowalniali cały zespół czekając na dotoczenie się piłki do pachołka.

Wszystkie zadania uczniowie wykonywali chętnie i z uśmiechem, jednak najwięcej radości przyniosły im dwie ostatnie konkurencje, tzn. „wyścig samochodów” oraz „pociąg”. Wyścig przebiegał parami w hula-hop. Dobiegnięcie do pachołka w jednym, szybkim rytmie i powrót do drużyny był tyleż trudny, co śmieszny, gdyż wielu parom dosłownie plątały się nogi. Nie inaczej było w „pociągu”, którego zasady zna chyba każdy, jak nie z przedszkola to z wesela. Po okrążeniu pachołka do ucznia-lokomotywy doczepiała się następna osoba, co naturalnie zwiększało trudność obiegnięcia przeszkody bez odczepiania „wagonów”. 

Przez całą imprezę zawodnikom  i publiczności towarzyszył miś Ursynek. Maskotka naszej dzielnicy zrobiła furorę nie tylko wśród dzieci.

Rywalizację – i to ze sporą przewagą punktową - wygrała Szkoła Podstawowa nr 322, do której powędrowała również nagroda za najlepszy doping. Dwa kolejne miejsca na podium punktowo przypadły ex aequo SP 303 oraz „Szesnastce”, lecz druga lokata ostatecznie przypadła szkole przy Koncertowej. Zadecydowała o tym większa liczba wygranych w poszczególnych konkurencjach. Organizatorzy turnieju wraz z przedstawicielami ursynowskiego ratusza wręczyli uczniom całą masę nagród, medali i upominków, które otrzymały wszystkie szkoły biorące udział w dzielnicowym finale OZDS. 

Pierwszy z dwóch półfinałów na poziomie stołecznym odbędzie się 29 listopada o godz. 12.00 w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Sierpień 2019

po wt śr cz pt so nd
1
2
Events of the day 3 Sierpień 2019 (sobota)
Events of the day 4 Sierpień 2019 (niedziela)
5
6
Events of the day 7 Sierpień 2019 (środa)
Events of the day 8 Sierpień 2019 (czwartek)
9
Events of the day 10 Sierpień 2019 (sobota)
11
Events of the day 12 Sierpień 2019 (poniedziałek)
Events of the day 13 Sierpień 2019 (wtorek)
Events of the day 14 Sierpień 2019 (środa)
15
16
Events of the day 17 Sierpień 2019 (sobota)
18
19
Events of the day 20 Sierpień 2019 (wtorek)
Events of the day 21 Sierpień 2019 (środa)
Events of the day 22 Sierpień 2019 (czwartek)
Events of the day 23 Sierpień 2019 (piątek)
Events of the day 24 Sierpień 2019 (sobota)
25
26
Events of the day 27 Sierpień 2019 (wtorek)
Events of the day 28 Sierpień 2019 (środa)
Events of the day 29 Sierpień 2019 (czwartek)
Events of the day 30 Sierpień 2019 (piątek)
Events of the day 31 Sierpień 2019 (sobota)

Na czasie

X

Wyślij link znajomemu