Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Nowe, szermiercze talenty rodzą się na Ursynowie!

12.05.2019
Sporty walki

Prawie dziewięćdziesięciu zawodników klubu d’Artagnan, więcej niż zakładali organizatorzy, wzięło udział w Mistrzostwach Ursynowa Młodzików oraz Pierwszym Kroku Szermierczym – dwóch turniejach przeprowadzonych jednocześnie w Szkole Podstawowej nr 340.

Dzielnicy przybywa młodych florecistów. Wydawać by się mogło, że trudny technicznie i drogi sport nie powinien cieszyć się zbyt dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych oraz ich rodziców, jednak piękno tej dyscypliny docenia coraz większa liczba ursynowian. Wieloletnia praca klubowych władz KS d’Artagnan oraz osobiste zaangażowanie jego trenerów – w tym mistrza olimpijskiego z Monachium, Lecha Koziejowskiego – sprawia, iż jeden z najstarszych uczniowskich klubów sportowych w kraju wciąż się rozwija. Mało tego, sekcja floretu SP 340 wzbogaci się w przyszłym roku o halę szermierczą z prawdziwego zdarzenia. Lokalni sportowcy będą wkrótce trenować nie tylko pod okiem najlepszych, ale również w najlepszych możliwych warunkach.

Tymczasem dobiega końca kolejny rok szkolny, co dla szermierczych pierwszoroczniaków oznacza turniejowy debiut – pierwszą rywalizację o medale, pierwszy strzał adrenaliny podczas potyczki, pierwszy występ na oczach swoich bliskich i podążający za nim pierwszy, sportowy stres. Tak wygląda początek drogi, która z czasem może przynieść dziecku ogromną satysfakcję, konkretne sukcesy oraz psycho-fizyczne korzyści, których nie można wręcz przecenić. Duma rodziców gratis. 

- Syn ćwiczy szermierkę od września. Oczywiście opowiadał nam o treningach, ale dopiero dzisiaj po raz pierwszy zobaczyliśmy jego walkę na żywo. Nie ukrywam, że zrobiło to na nas niemałe wrażenie – stwierdzają rodzice kilkuletniego Pawła.

Ich słowom wtóruje Lech Koziejowski.

- Rzeczywiście, pierwszy turniej jest dla młodego szermierza wielkim przeżyciem. Uroczyste pasowanie na oczach rodziców, prawdziwa rywalizacja, ewentualne medale, respekt przed przeciwnikiem... tak to wygląda. Jedna wygrana możezapewnić zawodnikowi awans o kilka miejsc w tabeli, przegrana zaś sprawia, że odpadasz z turnieju... – tak „Pierwszy Krok” kwituje polski olimpijczyk.

Starsi koledzy dziewcząt i chłopców z tego samego klubu walczyli w osobnej kategorii wiekowej. W grupie żeńskiej zwyciężyły Zofia i Małgorzata Płaza oraz (ex aequo) Natasza Kuś oraz Weronika Sołśnia. Wśród chłopców natomiast triumfował Adam Serowik. Zaraz za nim uplasował się Franek Lewandowski i (ponownie ex aequo) Jan Gajc wraz z Witoldem Domaszewiczem.

- Jesteśmy dumni z zaangażowania tak uczniów jak i rodziców w nasz lokalny, a jednak bardzo ważny turniej. Pasowanie na szermierza jest nie tylko symbolem etosu tego sportu, ale również formalną przepustką do startu w zawodach ogólnopolskich – wyjaśnia Waldemar Wróblewski, organizator turnieju oraz trener, związany z klubem d’Artagnan od samego początku jego istnienia.

Nauczyciele z Lokajskiego podkreślają, że nie spodziewali się tak wysokiej frekwencji podczas zawodów zorganizowanych praktycznie zaraz po majówce i podczas sezonu komunijnego. 

- Zaangażowanie i chęć startu naszych klubowiczów w sportowej rywalizacji traktujemy jak osobisty sukces. To właśnie podczas takich potyczek trenerzy mogą rozpoznać najbardziej walecznych zawodników, najbardziej obiecujące talenty – mówi jeden z pedagogów SP 340, Wojciech Zabłocki.

O talentach wyłonionych w trakcie sobotniego turnieju z pewnością usłyszymy w niedalekiej, szermierczej przyszłości.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Kwiecień 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
X

Wyślij link znajomemu