Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Moc atrakcji w Budojo. 15-lecie niezwykłego ośrodka

30.10.2018
Pozostałe

Przedostatni weekend października był dużym wydarzeniem dla wszystkich fanów kultury Dalekiego Wschodu. Ośrodek Sportów Japońskich Budojo przygotował bowiem niezwykle urozmaicony program obchodów, związanych z 15-leciem swojej działalności.

Budojo to wyjątkowe miejsce na mapie Ursynowa. Zaciszne położenie, własny ogród oraz tradycyjny wystrój dojo (sali do ćwiczeń) tworzą niepowtarzalną atmosferę. Bez problemu można poczuć tu klimat Japonii. Mieszczący się przy ul. Bekasów 6 ośrodek jest bowiem reprezentacyjnym miejscem treningowym Stowarzyszenia Aikido Aikikai, najstarszej – założonej w 1988 r. – tego typu organizacji w Warszawie. Zorganizowane przy ul. Bekasów 6 zawody i pokazy ściągnęły do Budojo – pomimo złej pogody - około czterdziestu zawodników oraz licznych odwiedzających. Było na co popatrzeć. 

Pierwszą atrakcją był turniej kyudo i łucznictwa wschodniego, połączony z otwartymi warsztatami łuczniczymi. Wszyscy zainteresowani mogli przekonać się, iż wprawne strzelanie z łuku nie należy do rzeczy łatwych, chociaż jest to prosta broń miotana, której konstrukcja zasadniczo nie zmieniła się od tysiącleci.

Po zakończeniu turnieju przyszła kolej na pokaz aktywności dostępnych w Budojo. Doświadczeni instruktorzy prezentowali widzom kolejno: oparte na rzutach i dźwigniach aikido; tradycyjne jujitsu; sztukę walki z użyciem tanto (japoński sztylet), boken (miecz) oraz jo (kij). Następnie na maty dojo weszli zawodnicy trenujący kenjitsu, jedną z odmian dalekowschodniej szermierki. Po nich swoje umiejętności zaprezentowali mistrzowie wywodzącego się z tradycji samurajskich łucznictwa, czyli kyudo. Pokazy zakończyły się przedstawieniem ciekawej formy tai chi z wykorzystaniem dwóch fletów shakuhachi. Natomiast seria ćwiczeń chi kung – rozwijanej od czterech tysięcy lat techniki pracy z energią własnego ciała - została wykonana wspólnie z publicznością, która nie szczędziła organizatorom braw po każdej zakończonej prezentacji.

O 19:30 na scenę weszli cieszący się szczególnym zainteresowaniem młodzieży adepci „miecza świetlnego” ze  współpracującej z Budojo  Akademii Sabre Arts. Trenujący pod okiem Bartka Gajewskiego Jedi - Kuba Ogonowski-Musiatowicz, Michał Fujcik, Mateusz Majewski, Radek Zatoka i Tomek Borowik – zrobili na widzach piorunujące wrażenie. Nic w tym dziwnego, prezentowane w ciemności choreografie były bardzo efektowne.

- Na świecie jest tylko kilka takich grup, natomiast w Polsce my jako jedyni działamy prężnie – chwali swoich kolegów Bartek Gajewski. – Spotykamy się regularnie od ponad dwóch lat, dwa razy w miesiącu – dodaje.

W czasie przygotowania sceny do koncertu zespołu grającego muzykę orientalną, gościom zaoferowano poczęstunek oraz możliwość zwiedzania mongolskiej jurty, czyli tradycyjnego, wywodzącego się ze stepowych terenów namiotu.

Po przerwie publiczność została oczarowana występem Martyny Ordak. Śpiewająca poezję dziewczyna była supportem grupy Orientacja na Orient, której przewodzi multiinstrumentalista Lucjan Wesołowski. Wraz z Jackiem Kasprzycą, Piotrem Kolasą i Robertem Kawką przenieśli oni gości Budojo w zupełnie inny, trochę egzotyczny a trochę bajkowy świat.

Atrakcji nie brakowało również dnia następnego. Organizatorzy przygotowali m.in. pokaz wypalania ceramiki japońskiej (raku), trening kyudo, turniej shihan mato (łucznictwo w pozycji siedzącej) czy warsztaty origami. Nie zabrakło również tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty oraz możliwości zagrania w go – starochińską, planszową grę strategiczną. 

- Niewiele jest w Polsce miejsc, w których kulturę Dalekiego Wschodu można poznawać w tak profesjonalnych warunkach i w tak dobrej atmosferze – mówi Witold Fedorowicz-Jackowski, pomysłodawca i współzałożyciel Budojo. – Cieszy fakt, iż ośrodek działa prężnie już od piętnastu lat, a podejmowane przez nas inicjatywy cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Ursynowa i nie tylko – podsumowuje instruktor.

Zdjęcia autorstwa: Teresa Adamiak, Krych Kawa Bochenek.

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
Events of the day 1 luty 2019 (piątek)
Events of the day 2 luty 2019 (sobota)
Events of the day 3 luty 2019 (niedziela)
Events of the day 4 luty 2019 (poniedziałek)
Events of the day 5 luty 2019 (wtorek)
Events of the day 6 luty 2019 (środa)
Events of the day 7 luty 2019 (czwartek)
Events of the day 8 luty 2019 (piątek)
Events of the day 9 luty 2019 (sobota)
Events of the day 10 luty 2019 (niedziela)
11
12
Events of the day 13 luty 2019 (środa)
Events of the day 14 luty 2019 (czwartek)
Events of the day 15 luty 2019 (piątek)
Events of the day 16 luty 2019 (sobota)
Events of the day 17 luty 2019 (niedziela)
18
19
Events of the day 20 luty 2019 (środa)
21
Events of the day 22 luty 2019 (piątek)
Events of the day 23 luty 2019 (sobota)
Events of the day 24 luty 2019 (niedziela)
25
26
Events of the day 27 luty 2019 (środa)
28
X

Wyślij link znajomemu