Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Mistrzostwa Ursynowa w Scrabble

01.04.2019
Pozostałe
Rekreacja

Kilkudziesięciu zawodników wzięło udział w II Mistrzostwach Ursynowa w Scrabble. W zawodach triumfował Michał Alabrudziński z Włocławka, który zdobył najwięcej punktów. Podium uzupełnili Krzysztof Mówka i Kacper Zegadło - zawodnicy z Warszawy.

Mimo, że jest to turniej rangi mistrzowskiej, podkreślany był towarzyski charakter imprezy. W dwudniowych zawodach, rozegranych w Ośrodku Wsparcia i Integracji przy Stryjeńskich, wzięło udział 53 uczestników. Z uwagi na ograniczenia lokalowe górną granicę miejsc wyznaczono na poziomie 60 osób.

- Scrabble to gra dla każdego – zawodnik może wyznaczyć sobie swój własny cel w grze - może to być np. zdobycie określonej liczby punktów czy ułożenie konkretnej liczby wyrazów. Na wyższym poziomie przydatne są m.in. umiejętności kombinatoryczne. Oczywiście ważny jest też zasób słów. Ale każdy może grać w tę grę i mierzyć się ze sobą. A rezultaty mogą być nieprzewidywalne - mówi Rafał Wesołowski, prezes Polskiej Federacji Scrabble, organizator turnieju.

Wśród uczestników zawodów - obok nowicjuszy - byli starzy wyjadacze. Jednym z nich był Krzysztof Mówka, laureat drugiego miejsca. Gra od 17 lat i pozostaje wielkim pasjonatem sportów intelektualnych. Ma na swoim koncie tytuł mistrza kraju.

- Pasja zaczęła się od czasu studiów. Podczas okienek między zajęciami wymykałem się do biblioteki i tam grywałem. Graliśmy przez Internet, tylko w bibliotece był wówczas dostępny. Wtedy grałem dużo, teraz mniej. Nadal scrabble jest dla mnie fascynujące, traktuję grę jako przerywnik od wszelkich obowiązków zawodowych lub rodzinnych. Generalnie podobają mi się wszelkie zabawy słowne: krzyżówki, rebusy, zabawy związane z językiem polskim – mówi nam zawodnik.

W scrabble - odwrotnie niż np. w szachach - istnieje element losowości. I ta losowość pomaga – słabszy może wygrać z teoretycznie silniejszym i bardziej doświadczonym zawodnikiem. Dlatego to wdzięczna dyscyplina dla młodych zawodników, dla dzieci i młodzieży, które nie rozstają się dziś ze smartfonami i tabletami.

- Jeśli chodzi o samą dyscyplinę, to myślę, że warto dać temu szansę nawet amatorsko, nie trzeba od razu jeździć na turnieje po całej Polsce. Można świetnie spędzić czas, grając nawet z dziećmi – to je wówczas rozwija. To jest dużo lepszy sposób spędzania czasu niż np. granie w gry na tablecie – zapewnia Krzysztof Mówka.

Podczas zawodów wyłoniono najlepszego ursynowianina grającego w scrabble. Został nim Jakub Zaryński. Laury przypadły też w udziale Jakubowi Kowalskiemu, który został nagrodzony za ułożenie najdłuższego słowa z liter tworzących nazwę „Ursynów" – słowa „równy". Zawodnicy otrzymali nagrody książkowe, upominki rzeczowe, a najlepsza trójka – nagrody pieniężne.

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu