Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Młodzi lekkoatleci z Ursynowa wśród najlepszych na Mazowszu

14.05.2019
Sport szkolny

Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej to kolejny, wyższy etap WOM-owskiej rywalizacji. Po zakończeniu zmagań najlepszych sportowców w stolicy, zwycięzcy Warszawskiej Olimpiady Młodzieży mogą rzucić wyzwanie swoim rywalom z całego województwa.

Kwiecień był świetnym miesiącem dla ursynowskiej lekkoatletyki. Uczniowie kilku szkół wrócili bowiem z Kamionu koło Sochaczewa z licznymi medalami oraz szerokimi uśmiechami. Już wygrana na poziomie stołecznym jest dużym zwycięstwem lokalnych sportowców, zważywszy na liczbę szkół (a tym samym uczniów) biorących udział w  eliminacjach warszawskich. Ubiegłoroczne WOM-y zaktywizowały do zmagań ponad 60 000 zawodników w naszym mieście, toteż zdobyte przez lokalną młodzież trofea są dla dzielnicy naprawdę niemałym sukcesem i powodem do dumy. Niektórzy uczniowie idą jednak, a raczej biegną, o krok dalej.

Anna Łada ze Szkoły Podstawowej nr 343 wywalczyła dla Ursynowa złoty medal w biegach przełajowych w kat. dziewcząt z rocznika 2006 tylko po to, by dwa tygodnie później dorzucić do tego srebrny medal podczas zmagań ogólnopolskich. Jej o rok starszy kolega z tej samej szkoły – Błażej Wróblewski – został z kolei trzecim najszybszym chłopakiem na Mazowszu.

- Ania trenuje nieco ponad dwa lata. Już w pierwszym roku swojego sportowego debiutu zdobyła ona mistrzostwo Mazowsza, które udało jej się teraz obronić, a do tego pokonać prawie wszystkie swoje rywalki w Polsce. Szkoła pęka z dumy, a ja boję się pomyśleć, na co będzie Anię stać w kolejnym, lekkoatletycznym sezonie – śmieje się Mateusz Jaworski, trener.

Równie dobrze poszło Izabeli Kuczabie (ur. 2005), która w swojej kategorii także zdobyła pierwsze miejsce w województwie na dystanie 1000 metrów. W barwach SP 310 wystartowała jeszcze Katsiaryna Lahutkova, która podczas zawodów zajęła wysoką, czwartą lokatę w biegach na 800 m. W starciu z najlepszymi w kraju uczennice zajęły odpowiednio czwarte i ósme miejsce.

- BRAWO! BRAWO! BRAWO! Dziewczyny, brak nam słów na takie osiągnięcia! – napisał na stronie szkoły Dariusz Stokowski, nauczyciel z Hawajskiej.

Wysokie lokaty zajęte przez naszych uczniów podczas mazowieckich igrzysk chwali także Jarosław Mróz, członek zarządu Szkolnego Związku Sportowego. - Pozycja Ursynowa w lekkiej atletyce jest mocna również poza granicami Warszawy pomimo faktu, iż z roku na rok obserwujemy lawinowy wręcz wzrost liczby uczestników turnieju, chociażby dlatego, że w całej Polsce przybywa szkół – mówi organizator Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. 

Szczególnym, osobistym sukcesem tych zawodów był natomiast wyczyn Krzysztofa Weremczuka z LXIII LO im. Lajosa Kossutha. W kategorii szkół ponadpodstawowych ursynowski licealista zdobył srebrny medal na dystansie 2000 m, chociaż nasza dzielnica nie ma pełnowymiarowej bieżni lekkoatletycznej. Krzysztof biega więc na stadionie Polonii lub praskim „Orle”, dokąd droga zajmuje mu ponad godzinę w jedną stronę. Codziennie. Czas marnowany na dojazdy odbija się niestety na jego ocenach w szkole i życiu osobistym. W ostatnim tygodniu kwietnia młody sportowiec wciąż miał jeszcze 11 sprawdzianów do poprawy, co w praktyce groziło mu niedopuszczeniem do matury. Intensywna nauka sprawiła, że nie mógł on wziąć udziału w biegach ogólnopolskich, choć w przeszłości uczeń ten aż trzykrotnie zdobywał drugie miejsce w biegu na 2000 m z przeszkodami, zarówno na poziomie makroregionu jak i całego kraju. Krzysztof stracił ponadto swojego pierwszego trenera z AKL Ursynów. Znany w sportowym świecie pedagog, Sławomir Rosłon, zmarł pod koniec ubiegłego roku. Jakby tego było mało, władze starego klubu Krzysztofa próbowały zablokować jego transfer do zainteresowanej nim Polonii.

- Trudne było w tym wszystkim to, że nikt wtedy nie zainteresował się moją kondycją psychofizyczną, a jedynie kasą. Nie otrzymałem również wsparcia ze strony swoich znajomych. Wszyscy radzili mi, abym darował sobie cały ten syf – wyjaśnia bez ogródek Krzysztof.

Rozkochany w sporcie chłopak nie chciał jednak słuchać o rezygnacji z biegania. Ostatecznie trafił on do Polonii, gdzie jego nowym trenerem został Andrzej Jobt. Pisząc dwa sprawdziany dziennie ambitny zawodnik nadrobił również wszystkie szkolne zaległości, co otwiera mu teraz drogę do wymarzonego AWF-u. Krzysztof nie wyklucza w przyszłości kariery trenerskiej, a póki snuje plany swojego przyszłego, studenckiego życia.

- Jedyne, czego chciałbym teraz uniknąć, to zostania sportowym działaczem – dodaje z uśmiechem.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Wrzesień 2019

po wt śr cz pt so nd
Events of the day 1 Wrzesień 2019 (niedziela)
2
3
Events of the day 4 Wrzesień 2019 (środa)
5
6
Events of the day 7 Wrzesień 2019 (sobota)
Events of the day 8 Wrzesień 2019 (niedziela)
9
Events of the day 10 Wrzesień 2019 (wtorek)
Events of the day 11 Wrzesień 2019 (środa)
12
13
Events of the day 14 Wrzesień 2019 (sobota)
Events of the day 15 Wrzesień 2019 (niedziela)
16
17
Events of the day 18 Wrzesień 2019 (środa)
19
Events of the day 20 Wrzesień 2019 (piątek)
Events of the day 21 Wrzesień 2019 (sobota)
Events of the day 22 Wrzesień 2019 (niedziela)
23
Events of the day 24 Wrzesień 2019 (wtorek)
Events of the day 25 Wrzesień 2019 (środa)
26
27
Events of the day 28 Wrzesień 2019 (sobota)
Events of the day 29 Wrzesień 2019 (niedziela)
30
X

Wyślij link znajomemu