Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Finał międzynarodowego turnieju akrobatycznego. Jest na co popatrzeć!

19.05.2019
Pozostałe

W Arenie Ursynów trwają występy najlepszych europejskich gimnastyków. 9. Międzynarodowy Turniej w Akrobatyce sportowej o Puchar „Warsa i Sawy” już po raz czwarty odbywa się w naszej dzielnicy.

Akrobatyka  to trudna i niezwykle wymagająca dyscyplina. Efektowne układy choreograficzne, będące mieszanką ćwiczeń statycznych oraz dynamicznych, zawodnicy wykonują w ozdobnych strojach i do wybranej przez siebie muzyki. Pomiędzy poszczególne figury gimnastyczne wplatane są jednocześnie elementy tańca. Wszystko to czyni aktobatykę jedną z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszą formą sportu. 

Odbywające się w Arenie Ursynów zawody przeprowadzane są w czterech kategoriach wiekowych podzielonych na pięć konkurencji. Na planszy o wymiarach 12 x 12 m występują dwójki kobiet, dwójki mężczyzn, dwójki mieszane, trójki kobiet oraz czwórki mężczyzn. Do wykonywanych przez akrobatów ćwiczeń należą m.in. wagi, podnoszenia, trzymania, salta, śruby, piramidy czy stójki. Występujący przy Pileckiego zawodnicy posiadają pełny wachlarz akrobatycznych możliwości, a ich rywalizacja stoi na światowym poziomie.

- To, co możemy podziwiać na Ursynowie, nie różni się niczym od tego, co zobaczylibyśmy podczas olimpiady. Liczba krajów biorących udział w poszczególnych edycjach turnieju jest zmienna, ale zawsze są to najlepsi sportowcy nawet z tak odległych krajów jak Taszkient – mówi Andrzej Kuteraś, dyrektor zawodów i wieloletni trener DKS Targówek.

Szczególnych wrażeń estetycznych tradycyjnie już dostarczają widzom zawodnicy byłego bloku wschodniego. Akrobaci z Białorusi, Rosji czy Ukrainy należą bowiem do najlepszych na świecie. Ich także możemy podziwiać w lokalnej arenie. Wczorajszy występ pary mieszanej z Białorusi wprawił w zachwyt zarówno sędziów jak i widzów, jedak Polacy potrafią dotrzymać kroku nawet najlepszym, co udowodnili już niejednokrotnie.

- W tym roku przyjechała do nas bardzo mocna ekipa z Ukrainy, która pod nieobecność reprezentacji narodowej Rosji ma dużą szansę wrócić do siebie z Pucharem. Przewiduję, że na podium dołączą do nich Polacy. Drudzy lub trzeci, ale zazwyczaj stoimy na podium – mówi Jerzy Rutkowski, wiceprezes Warszawsko-Mazowieckiego Związku Sportów Gimnastycznych.

W niedzielę zmagania finalistów zakończył półgodzinny oszałamiający pokaz mistrzów.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Kwiecień 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
X

Wyślij link znajomemu