Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Eliminacje WOM w lekkiej atletyce. Rozbiegana młodzież dała z siebie wszystko!

25.05.2019
Sport szkolny

Skok wzwyż, w dal, pchnięcie kulą oraz biegi na dystansie od 100 do 1 500 m, w tym sztafety olimpijskie. Przeprowadzona w trzech szkołach rywalizacja w czworoboju lekkoatletycznym wyłoniła najlepszych uczniów w poszczególnych konkurencjach.

Lekkotletyka to z pewnością największe wyzwanie organizacyjne Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Ogromna liczba uczniów, biorących udział w dzielnicowych eliminacjach sprawia, że liczne konkurencje startują w kilku szkołach jednocześnie w podziale na różne kategorie wiekowe. Wiadomo już, że chętnych do biegania na Ursynowie nie brakuje. W wielu imprezach sportowych, którym patronuje urzęd dzielnicy, biorą udział tłumy zainteresowanych mieszkańców. Nie inaczej było podczas szkolnych zawodów.

Najwięcej młodych sporotwców stawiło się na stadionie przy Koncertowej, gdzie chłopcy i dziewczęta z rocznika 2004-2005 ścigali się ze sobą w kolejnych dystansach biegowych. Walka, szczególnie na krótkich odcinkach, była bardzo zacięta, a zwycięzcy sięgalli po laury często z minimalną przewagą nad swoimi rywalami. Na ten przykład Kinga Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 336 w biegu na 100 m okazała się jedynie o 0,03 s szybsza od swojej koleżanki w koszulce SP 303, Aleksandry Łukasiak. Koncertowej udało się natomiast wygrać dwa dłuższe odcinki w tej kategorii, tj. 300 i 600 m. Karolina Nasterska jako jedyna pokonała 600 m z czasem poniżej dwóch minut. Ułamki sekund ponownie zadecydowały o klasyfikacji końcowej szkół w sztafecie 4 x 100 m, gdzie zwyciężyły drużyny SP 303, SP 384 oraz SP 336.

Podobne historie były udziałem chłopców startujących w tej samej kategorii wiekowej oraz ich starszych o rok koleżanek i kolegów. Rocznik 2003 miał jednak do przebiegnięcia nie trzy, ale pięć różnych odległości, nie licząc sztafet. Najszybszym sprinterem okazał się Kuba Piecyk ze Szkoły Podstawowej nr 384, któremu przebiegnięcie 100 m zajęło 12,16 s. Dziewczynom do wygranej wystarczyłoby natomiast 14,69 s, gdyż taki właśnie czas uzyskała Natalia Nowak z tej samej szkoły. Im dłuższy dystans, tym większe różnice w wynikach poszczególnych sportowców. Obserwatorów zaskoczyła więc wyrównana rywalizacja między trójką kolegów w biegu na 1 500 m. Damian Pytel, Kostek Paszkowski oraz Jan Dziadowicz, uczniowie SP 303, zajęli pierwsze trzy miejsca z sześcio- i czterosekundową różnicą czasu. Dla porównania, Szymon Kołakowski, kapitan koszykarzy UKS Gim92, został drugim najszybszym chłopakiem w biegu na 800 m, przy czym jego przewaga nad trzecim w kolejności Kacprem Pawłowskim wyniosła aż 20 sekund.

Szkoła Podstawowa nr 336, z tradycyjną dla siebie lekkością i humorem, zorganizowała u siebie konkurencję w skoku wzwyż. Placówka współpracuje z Urszulą Kielan, srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w tej dyscyplinie. Genowefa Patla z jest natomiast 14-krotną mistrzynią Polski oraz 5-krotną rekordzistką Polski w rzucie oszczepem. Trudno wyobrazić sobie lepsze kompetencje do zainteresowania uczniów lekką atletyką. Przyjaźń między obiema paniami pokazuje najmłodszym, że sport może być czymś znacznie więcej niż rywalizacją o medale.

-Skok wzwyż, szczególnie flopem, wymaga odpowiednich warunków i treningu, którego podstawą muszą być oczywiście ćwiczenia ogólnorozwojowe i zainteresowane sportem dziecko. Aktywnych uczniów, wbrew pozorom, wciąż nie brakuje, w przeciwieństwie do obiektów lekkoatletycznych. Tych w całej Warszawie zamiast przybywać, ubywa, czego smutnym przykładem jest chociażby doprowadzona do ruiny Skra – mówi Kielan.

Na tym tle wyróżnia się z pewnością nowa, oddana do użytku kilka tygodni temu bieżnia przy Lokajskiego. Położony wśród natolińskiej zieleni obiekt stał się areną zmagań najmłodszych sportowców biorących udział w lekkoatletycznym turnieju. W Szkole Podstawowej nr 340 rzucano też piłką palantową i skakano w dal. Medale w poszczególnych konkurencjach wręczane były indywidualnie, po zakończeniu rywalizacji na danym dystansie lub roczniku. W stołecznym finale WOM najwięcej uczniów z Ursynowa wystąpi w koszulkach SP 336 (kat. dzieci) oraz SP 303 (kat. młodzież). Zawodnicy tych placówek osiągnęli najlepsze wyniki indywidualne, klasyfikując tym samym swoje szkoły na pierwszym miejscu w tabeli.

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu