Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Ekstraliga futsalu kobiet: zacięta rywalizacja i kilkanaście bramek w hali SGGW

08.01.2019
Gry zespołowe
Sport szkolny

Pierwszy mecz rundy rewanżowej pomiędzy żeńskimi drużynami AZS SGGW i Uniwersytetu Gdańskiego obfitował w bramki i wiele sportowych emocji. Skład z Ursynowa pokazał na boisku nie tylko ogromną wolę walki, ale również prawdziwie zespołową grę.

Futsal to dawna piłka nożna halowa lub po prostu „halówka". Ta pięcoosobowa odmiana najbardziej popularnego sportu świata jest starsza, niż mogłoby się wydawać. Pierwszy mecz tego typu odbył się w Urugwaju już 89 lat temu. Nowa dyscyplina sportu rozgrywana w hali, niezależna od warunków pogodowych panujących na zewnątrz szybko zyskała dużą popularność. Grających w nią zawodników nieustannie przybywa również wśród dziewczyn. Żaden sport nie rozwija się obecnie szybciej niż kobieca odmiana futsalu.

Piłka halowa kobiet istnieje w Polsce od roku 2007. Zmagania o krajowe mistrzostwo odbywają się w dwóch grupach: północnej i południowej. Do tej pierwszej należą zespoły m.in. Uniwersytetu Warszawskiego oraz Gdańskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i SGGW. Wszystkie wymienione drużyny zrzeszone są w Akademickim Związku Sportowym, jednak w rozgrywkach ligowych nie jest to normą. Poszczególne składy rozgrywają po 10 spotkań, by następnie wejść do fazy play-off i –ewentualnie – finałowej czwórki. Pierwsza drużyna grupy północnej gra z czwartą drużyną grupy południowej, druga z północy gra z trzecią z południa itd. Mecze finałowe odbywają się natomiast w systemie „każdy z każdym".

Drużyna SGGW jest beniaminkiem Ekstraligi Futsalu Kobiet. Dzięki pomysłowi i zaangażowaniu trenera Roberta Kraski, który na starcie potrafił stworzyć ambitny i waleczny zespół, dziewczęta z Ursynowa już w pierwszym sezonie wygrały zmagania w I Lidze Kobiet, awansując tym samym do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju. Pracowite zawodniczki szkoli również drugi trener – Adrian Frankowski.

Niedzielny mecz postawił naprzeciw siebie dwa składy o bardzo wyrównanym poziomie gry. Zarówno dziewczyny z Gdańska jak i z Warszawy próbowały wykorzystać każdą sposobność do strzelenia bramki, wielokrotnie odbierając piłkę przeciwnikowi. Pierwszy, potencjalnie deprymujący punkt przypadł w udziale gościom. Mimo straconej bramki, wojowniczki w niebieskich koszulkach konsekwentnie realizowały założenia taktyczne swojego trenera. Z każdą kolejną minutą przejmowały inicjatywę, by ostatecznie zakończyć pierwszą połowę spotkania prowadzeniem 5:2.

Na początku drugiej połowy podopieczne Roberta Kraski jeszcze bardziej podwyższyły wynik. Bynajmniej nie sprawiło to, iż rywale z Gdańska odpuścili. Wręcz przeciwnie, dziewczęta z Trójmiasta zaczęły grać bardzo agresywnie, co przyniosło im trzy, kolejno zdobyte bramki. Agresja – jak wiadomo – rodzi agresję i na odpowiedź dziewczyn z SGGW nie trzeba było długo czekać. Posypały się faule i żółte kartki. Przy wyniku 6:5 ursynowianki zdobyły jeszcze dwa punkty, co ostatecznie zakończyło ten ciężki mecz na korzyść gospodarzy. Licznie zgromadzeni kibice wielokrotnie bili brawo podczas całego spotkania.

- Cała drużyna zasługuje na pochwałę. Dziewczyny pokazały niesamowitą determinację. W trudnych chwilach nie poddały się i wspólnie odniosły fantastyczne zwycięstwo. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z kolejnych trzech punktów w tabeli – powiedział Robert Kraska, podsumowując tym samym występ swojego zespołu.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Styczeń 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu