Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Dziś Legia walczy o awans do Ligi Mistrzów

26.09.2019
Gry zespołowe

Po wyeliminowaniu drużyny mistrza Kosowa, Sigalu Prisztina, Legia rozpoczyna rywalizację w drugiej i zarazem ostatniej rundzie kwalifikacyjnej do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Rywalem Legii na tym etapie rozgrywek będzie niezwykle wymagający zespół z najwyższej półki - BC Niżny Nowogród.

Rosjanie nie tylko mają na swoim koncie świetne wyniki w bardzo mocnej Lidze VTB, ale również doskonale radzą sobie w europejskich rozgrywkach. W sezonie 2015/16 dotarli do ćwierćfinału EuroCup. W ostatnich dziesięciu sezonach, zespół z Nowogrodu tylko raz nie występował w europejskich pucharach (sezon 2012/13). Przed dwoma laty Rosjanie również startowali w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów - wówczas w drugiej rundzie przegrali dwumecz z Antwerpią i ostatecznie przyszło im rywalizować w FIBA Europe Cup, gdzie ostatecznie dotarli do 1/4 finału. W poprzednim szonie, Niżny Nowogród przeszedł przez trzy rundy kwalifikacyjne do BCL, następnie w fazie grupowej zajęli trzecie miejsce, dające awans do 1/4 finału tych rozgrywek. Na tym etapie Rosjanie przegrali z Antwerpią, czyli późniejszym uczestnikiem Final Four FIBA BCL.

W sezonie 2018/19, Niżny Nowogród ukończyli rozgrywki VTB na miejscu ósmym, zaś w rozgrywkach Pucharu Rosji dotarli do finału, gdzie przegrali z Parmą. Był to trzeci w historii, a drugi z kolei, finał rozgrywek krajowego pucharu, w którym uczestniczyli, ale na razie za każdym razem przegrywali decydujące spotkania. W lidze odpadli w play-off z CSKA Moskwa (późniejszy triumfator Euroligi), przegrywając wszystkie trzy mecze, kolejno 50:87, 66:86 oraz 72:80. Prezesem klubu jest Dmitri Svatkovskiy, były pięcioboista, który dla Rosji wywalczył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney oraz srebro w drużynie na IO w Barcelonie. Trenerem drużyny jest pochodzący z Serbii, Zoran Lukić. Po raz pierwszy przejął zespół z Niżnego Nowogrodu w roku 2008 i prowadził aż przez sześć lat. Później na sezon przeniósł się do tureckiego Banvitu, a od 2017 roku ponownie prowadzi zespół z wielkiego rosyjskiego ośrodka przemysłowego, usytuowanego nad Wołgą, u ujścia Oki.

Różnicę pomiędzy Legią, czy choćby Sigalem Prisztina a Niżnym Nowogrodem widać nie tylko w doświadczeniu w rozgrywkach europejskich, ale również w budżecie. Obecnie budżet tego klubu szacowany jest na około 6 milionów euro - wielokrotnie większy niż zespołu prowadzonego przez Tanego Spaseva. W rosyjskim zespole występować będzie w obecnym sezonie, dobrze znany polskim kibicom Chavaughn Lewis, który ma za sobą występy w Starcie Lublin. Kadra najbliższego rywala Legii jest bardzo szeroka i liczy aż 15 zawodników. Wśród nich aż 11 stanowią Rosjanie. Ponadto w zespole jest czterech Amerykanów. Oprócz wspomnianego Lewisa, także Brandon Brown (rozgrywający), Darrlyn Willis oraz Alec Brown (środkowi).

Legia ma za sobą dwumecz z Sigalem Prisztina - o ile występ legionistów w Kosowie można ocenić bardzo pozytywnie, to w rewanżu na Ursynowie nasi zawodnicy spisywali się poniżej możliwości, co zresztą na pomeczowej konferencji podkreślał trener Spasev. "Jeśli w ten sposób zagramy z Niżnym Nowogrodem, nie mamy czego szukać" - mówił szkoleniowiec Legii, podkreślając jednocześnie, że nie wierzy, by równie słaby występ przytrafił się naszej drużynie w najbliższym czasie.

Najważniejsze, że nasi zawodnicy, mimo słabszej tego dnia dyspozycji, potrafili wyszarpać zwycięstwo, a końcówka zarówno regulaminowego czasu gry, jak i obu dogrywek, może dodać im pewności siebie. Widać było, że zespół z Prisztiny odrobił lekcję z pierwszego meczu i skupił się na wyeliminowaniu najważniejszych, ich zdaniem, postaci w naszej drużynie. Mocno ograniczony został Michael Finke, najlepszy strzelec pierwszego meczu, a w ogóle cały zespół miał poważne problemy z dystansu. Sigal lekcję odrobił, do meczu w Warszawie zapewne odpowiednio przygotują się Rosjanie, którzy przeanalizują video z obu spotkań. Możemy być jednak pewni, że również sztab szkoleniowy Legii zrobi wszystko, by rywala zaskoczyć jakimiś nowinkami taktycznymi.

I choć Legia na co dzień nie trenuje na Ursynowie, to w czwartek będzie właśnie jej sprzyjać będzie publiczność, co mamy nadzieję, doda skrzydeł naszym zawodnikom. Zespół gości będzie zdecydowanym faworytem spotkania, co również może pomóc legionistom, zdejmując z nich presję. Początek spotkania zaplanowano na godzię 20:00 w Arenie Ursynów. Bilety można kupować na stronie legiakosz.abilet.pl oraz w dniu meczu od godziny 17:00 w kasie ursynowskiej hali. Posiadacze całosezonowych abonamentów wchodzą na spotkanie za darmo, po wcześniejszym wyborze miejsca w systemie biletowym (instrukcja znajduje się na dole).

Rewanżowe spotkanie rozegrane zostanie już w najbliższą niedzielę o godzinie 15:00 w Niżnym Nowogrodzie (czasu polskiego). Zwycięzca dwumeczu wywalczy awans do grupy C Basketball Champions League. Legia w przypadku porażki w dwumeczu, zagra w grupie H rozgrywek FIBA Europe Cup.

źródło: Legiakosz.net

Archiwum aktualności

Kalendarz

Październik 2019

po wt śr cz pt so nd
1
Events of the day 2 Październik 2019 (środa)
3
4
Events of the day 5 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 6 Październik 2019 (niedziela)
7
8
Events of the day 9 Październik 2019 (środa)
10
11
Events of the day 12 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 13 Październik 2019 (niedziela)
14
15
Events of the day 16 Październik 2019 (środa)
17
18
Events of the day 19 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 20 Październik 2019 (niedziela)
21
22
Events of the day 23 Październik 2019 (środa)
24
25
Events of the day 26 Październik 2019 (sobota)
Events of the day 27 Październik 2019 (niedziela)
28
29
Events of the day 30 Październik 2019 (środa)
31

Na czasie

X

Wyślij link znajomemu