Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Dookoła Mazowsza – kolejny rekord frekwencji

18.07.2017
Pozostałe

Blisko 30 ekip zgłosiło chęć udziału w jubileuszowym, 60. wyścigu kolarskim Dookoła Mazowsza (kat. 2.2. UCI). Pięciodniowa impreza rozpocznie się 25. lipca prologiem na terenie toru wyścigów konnych na Służewcu w Warszawie, a zakończy 29. lipca w Kozienicach. 

W programie nie ma jazdy na czas (tylko krótki, 2,5 kilometrowy prolog rozgrywany jest w tej formule) i o losach klasyfikacji decydują zazwyczaj bonifikaty, przyznawane za miejsca na mecie i lotne finisze. To powoduje, że etapy od startu do mety są bardzo szybkie, a walka o sekundy niezwykle zażarta. 

Dookoła Mazowsza jest jednym z najstarszych polskich wyścigów, a ostatnie ustalenia kolarskich statystyków wskazują, że jego historia sięga wręcz lat 20-tych ubiegłego stulecia. W 1925 roku przeprowadzono bowiem pierwszą w Polsce etapową imprezę dla cyklistów i był nią właśnie "Bieg Wokół Województwa Warszawskiego". Jego zwycięzcą został Józef Lange, srebrny medalista olimpijski w drużynie z 1924 roku. Na kolejne edycje nie udało się jednak zebrać wystarczających funduszy i "nowożytna" historia wyścigu rozpoczyna się w 1951 roku.  

Na liście triumfatorów znajdują się nazwiska najlepszych polskich kolarzy ze Stanisławem Królakiem, Zenonem Czechowskim i Ryszardem Szurkowski na czele. Na szosach Mazowsza pojawia się też co roku wielu młodych, utalentowanych zwodników, którzy rozpoczynają dopiero międzynarodową karierę. Kibice do dziś wspominają etapowe zwycięstwo sprzed lat 19-letniego wówczas Słowaka Petera Sagana, dziś jednego z najbardziej utytułowanych zawodowców, dwukrotnego mistrza świata. 

Saganowi nie udało się jednak wygrać całego wyścigu, a swego rodzaju ciekawostka jest fakt, że w 60-letniej historii wyścigu tylko dwukrotnie zwyciężali zawodnicy zagraniczni. Pierwszym zagranicznym triumfatorem był Niemiec Sebastian Forke, który w 2010 roku wygrał wszystkie cztery etapy i oczywiście klasyfikacje generalną. Drugim - Fin Matti Manninen w 2016 roku. W tegorocznej edycji Manninen, aktualny mistrz swego kraju, wystartuje z numerem "1" w barwach norweskiego zespołu Team Fixi.No. 

Na liście startowej 60. edycji znalazło się dotychczas 13 ekip krajowych i tyleż samo zagranicznych. W gronie startujących są zarówno czołowi polscy kolarze, jak mocne drużyny zagraniczne z Białorusi, Czech, Danii, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Słowacji i Ukrainy. 

W gronie kandydatów do czołowych lokat wymienia się utytułowanych torowców - mistrza świata Adriana Teklińskiego, Czecha Aloisa Kankovsky'ego, Niemca Lukasa Lissa, Greka Christosa Volikakisa, a także Polaków - Kamila Zielińskiego (Domin Sport), Sylwestra Janiszewskiego i Grzegorza Stępniaka (Wibatech 7R Fuji) czy młodego Szymona Krawczyka (Voster Uniwheels). 

Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla miłośników kolarstwa, którzy nie chcą ograniczyć się do biernego obserwowania rywalizacji zawodowców. W dniu prologu kolarze-amatorzy będą mogli bowiem wystartować na identycznej trasie, co uczestnicy wyścigu i porównać swoje czasy z rezultatami profesjonalnych zawodników. 

Drugą okazją będzie ostatni etap, w Kozienicach, gdzie na tej samej pętli przeprowadzony zostanie wyścig dla amatorów.     

Program 60. kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza:

25. lipca - prolog (2,5 km na czas) Warszawa, Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

26. lipca - 1. etap Teresin- Teresin 168 km

27. lipca - 2. etap Grodzist Mazowiecki - Grodzisk Mazowiecki 170 km

28. lipca - 3. etap Odrzywół - Odrzywół  168 km

29. lipca - 4. etap Kozienice - Kozienice 165 km

Autor: Stanisław Brzósko (PAP)

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu