Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Chińscy mistrzowie Wushu na Ursynowie

24.09.2019
Sporty walki

Wushu to prawdziwy „taniec wojenny”. Akrobacje, widowiskowa sztuka posługiwania się bronią, a także barwne choreografie czekały na publiczność zgromadzoną we wtorek w Arenie Ursynów.

Technika Wushu składa się z elementów gimnastyki i akrobatyki z wykorzystaniem specjalnie przygotowanej broni. Całość zaaranżowana jest według ustalonej choreografii. Obecna na pokazie publiczność miała okazję zobaczyć układy wykonywane w grupach, dwójkach i solo. W Arenie Ursynów można było podziwiać mistrzów świata, Azji i Chin. 

- Wushu to sztuka wojenna, ale odkąd powstała międzynarodowa federacja rozpoczęto organizować zawody. Należy więc rozróżnić Kung-Fu, które jest sztuką tradycyjną od Wushu, będącej częścią sportową - mówi Dariusz Piwowarski, były prezes Polskiego Związku Wushu. Piwowarski przyznaje, że pokazy Wushu nie przyciągają takiej publiczności jak mecze piłkarskie, czy siatkarskie, niemniej są bardzo widowiskowe. 

- Należy zaznaczyć różnicę między sztukami chińskimi, a japońskimi. W sztukach Chińskich wszystko jest w jednym stylu, dlatego mamy do czynienia z wieloma technikami w ramach jednej sztuki - mówi Henryk Kozakiewicz, sekretarz generalny Polskiego Związku Wushu, podkreślając tym samym, że chińskie sztuki walki były pierwszymi tego typu na świecie.

Zobaczenie pokazu na żywo było nie lada okazją, gdyż ostatni raz grupa odwiedziła Polskę cztery lata temu. Występy w naszym kraju są częścią międzynarodowej eskapady, podczas której mistrzowie popularyzują technikę Wushu. Polski Związek Wushu, wraz z ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej dokonali wszelkich starań, aby grupa odwiedziła nasz kraj w tym szczególnym dla Chin okresie. Tegoroczne pokazy przypadają bowiem na 70-lecie proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Styczeń 2021

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu