Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Biegacze w Lesie Kabackim uczcili podwójną rocznicę

18.08.2018
Bieg Lotnika w Lesie Kabackim
Bieganie

Biegacze z całej Polski uczcili rocznicę 100-lecia niepodległości oraz 100-lecia polskiego lotnictwa. W II Biegu Lotnika na Kabatach wzięło udział blisko 200 zawodników.

Bieg Lotnika organizowany jest po raz drugi. W ubiegłym roku biegacze czcili pamięć gen. Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Powietrznych, który zginął w katastrofie smoleńskiej. W tym roku okazją do zorganizowania zawodów była podwójna rocznica - odzyskania niepodległości oraz 100-lecia lotnictwa polskiego.

- Chcielibyśmy naszym sąsiadom przybliżyć lotnictwo, które ma niesamowitą historię i przekonać, że Las Kabacki to nie tylko las, ale i wojsko. Tu byli ci, którzy rozgryźli Enigmę - mówi gen. bryg. Dariusz Malinowski, dowódca Centrum Operacji Powietrznych.

Na starcie dwóch biegów, których trasa prowadziła ścieżkami Lasu Kabackiego, stanęło blisko 200 zawodników, z czego ok. 50% stanowili żołnierze. Lista startowa szybko się zapełniała, co świadczy o tym, że zawody, choć to dopiero ich druga edycja, cieszą się ogromną popularnością. Zwycięzcy biegu na 10 km Kamilowi Szymaniakowi z Team Run Pełch, cudem udało się zdobyć numer startowy. 

- Zdobyłem go, bo ktoś w ostatniej chwili zrezygnował. Takie małe biegi są bardzo fajne, poznaje się mnóstwo ludzi, co mnie bardzo nakręca do biegania. A Las Kabacki to fajne trasy, gładka, równa, twarda nawierzchnia, więc biegło się bardzo dobrze - mówi Kamil.

- Pogoda była super. Przyjechałem tu już drugi raz. Jestem żołnierzem i chciałbym uczcić nasze święto - dodawał Piotr Wijata z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, zwycięzca biegu na 15 km.

Drugie i trzecie miejsca zajęli odpowiednio: Sebastian Zasępa z Ursynowa, Kamil Dujka z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego z Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Zbigniew Marzec (biegacz amator) i Janusz Chrapek z BONVM Klub Sportowy.

Wśród pań najlepsze były Agata Pietraś z Klubu Biegacza PLL Lot, Lidia Dębkowska z Tuptuś Otwock, Aleksandra Śliwińska z Kosakowa reprezentująca Rembertów Team (10 km) oraz Karolina Lewandowska z Dream Run Gamratka, Paulina Krawczak z Dęblina (biegusiem.pl) i Maria Murzyn z Warszawy.

Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale, które wręczali tuż po przekroczeniu mety gen. Malinowski oraz piloci wojskowi. Puchary i nagrody specjalne wręczał m.in. Antoni Pomianowski, wiceburmistrz Ursynowa. Dzielnica była współorganizatorem sobotniej imprezy.

- Cieszę, że mogliśmy uczcić podwójną rocznicę, bo oprócz 100-lecia niepodległości jest zarazem 100-lecie lotnictwa w Polsce. Zaprosiliśmy więc mieszkańców, aby pobiegli po lesie, który jest nierozerwalnie związany z lotnictwem i wojskiem - powiedział Pomianowski.

Na samym bieganiu się nie skończyło. Na scenie zaprezentował się Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, a kawałki rockowe zagrał zespół JzB. Nie lada atrakcją była możliwość porozmawiania z pilotami MIG-ów 29 oraz przymiarki hełmu lotniczego czy kombinezonu.

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
X

Wyślij link znajomemu