Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Bezpieczniej na „Orliku”

28.03.2019
Pozostałe

Na „Orliku” w parku Przy Bażantarni pojawił się defibrylator. Jest dostępny dla wszystkich, może komuś uratować życie. Urządzenie, które przywraca akcję serca, zostało zakupione za pieniądze z Budżetu Partycypacyjnego. Nie trzeba przeszkolenia, żeby z niego skorzystać.

Prawie 1600 osób, które głosowały na projekty BP uznało, że to dobry pomysł, by za niespełna 8 tys. złotych (szacunkowa wartość realizacji projektu) kupić i zamontować w parku Przy Bażantarni defibrylator. Ważnym argumentem dla głosujących była zapewne informacja, że - według programu powszechnego dostępu do defibrylacji - rozmieszczenie urządzeń powinno umożliwić skorzystanie z ich pomocy w czasie poniżej 2 minut. Do tej pory, żeby komuś pomóc w parku Przy Bażantarni, trzeba było biec na jedną z najbliższych stacji metra.  W dwie strony około kilometra – może okazać się, że to zbyt daleko, by zdążyć uratować życie.

- Stąd ten pomysł, zwłaszcza, że w parku regularnie odbywają się biegi oraz treningi. Między innymi - Parkrun i Bieg Chomika, w którym uczestniczą ludzie w różnym wieku, również niepełnosprawni. Defibrylatorem może posługiwać się każdy. Urządzenie ma instrukcję obsługi oraz wydaje podczas użycia komendy głosowe. Wystarczy tylko przełamać barierę psychologiczną - mówi Sebastan Wojciechowski, autor projektu do Budżetu Partycypacyjnego i jeden z twórców ursynowskiego Parkrun.

Warto wiedzieć, że natychmiastowa pomoc przy zatrzymaniu akcji serca daje dużo większe szanse na przeżycie. Z każdą upływającą minutą, szanse na przywrócenie tętna maleją o około 10 procent, a po 10 minutach jest za późno na uratowanie życia.

Urządzenie zakupił Urząd Dzielnicy Ursynów za blisko 6 tys. złotych. Defibrylator znajduje się w pomieszczeniu pracowników ochrony boiska „Orlik” przy ul. Przy Bażantarni 3. Odpowiednie oznaczenia znajdziemy również na ogrodzeniu obiektu.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Październik 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu