Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Amatorzy i juniorzy – II dzień mistrzostw

15.07.2017
Pozostałe

Około setki amatorów wystartowało dziś przedpołudniem w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Górskim. Popołudniu na Kazurówkę ruszyli juniorzy młodsi. Za nami kolejny dzień najważniejszej tegorocznej imprezy sportowej rozgrywanej na Ursynowie. 

Wyścig amatorów, zawodników bez licencji Polskiego Związku Kolarskiego, o tej randze odbył się po raz pierwszy w historii. Inicjatywę wsparła Dzielnica Ursynów i to ona była głównym sponsorem tej cześci trzydniowych Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim. 

Amatorskie zawody rozgrywane przy okazji najważniejszej imprezy roku kolarstwa górskiego, to świetny pomysł na promocję tego sportu. Na potwierdzenie tej tezy przytoczymy słowa jednego ze startujących. 

- Trasa mnie pokonała. Zszedłem po pierwszym kółku. Pierwszy raz startowałem w czymś takim. Wysiadły płuca, nie nogi. Ale wszystko jest tak zorganizowane a górka jest takim wyzwaniem, że jeżeli ta impreza będzie tu też za rok, to przyjeżdzam. 

W zgodnej opinii startujących największy problem sprawiały im kamienie. Jest to element bardzo techniczny i wielu amatorów brakowało umiejętności do jego szybkiego pokonania. Gdy nie chcieli tracić czasu często kończyło się to upadkiem. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało, choć rozstawieni na całej trasie ratownicy mieli co robić. 

- Trzeci raz startowałem na Kazurówce, ale to co organizatorzy tu przygotowali... Po Pierwszym kółku byłem w szoku. - stwierdził Sławomir Barul, były olimpijczyk i zwycięzca najstarszej kategorii wiekowej dzisiejszych Mistrzostw Polski Amatorów. - Trasa na szczęście była też bezpieczna i dawała możliwość płynnej jazdy. 

Nagrody najlepszym w poszczególncyh kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn wręczało liczne grono przedstawicieli władz Dzielnicy: Burmistrz Robert Kempa, Wiceburmistrz Rafał Miastowski oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Sportu Sylwia Krajewska

Po niedługiej przerwie, na trasę ruszyli juniorzy młodsi, zawodnicy w wieku szesnastu lat. Walczyli oni o Puchar Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego. Dla wielu uczestników było to też przetarcie przed najważniejszą dla nich w tym roku imprezą – finałami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które odbędą się na Kazurówce w niedzielę 23 lipca. 

Szczególnie emocjonujący był wyścig chłopców w którym kwestia zwycięstwa ważyła się do ostatniego z czterech okrążeń. Najszybszym okazał się Łukasz Helizanowicz, ale wielkie brawa należą się też Piotrowi Kryńskiemu. Ta dwójka odsadziła resztę rywali i rozstrzygnęła wszystko pomiędzy sobą. Gdyby nie moment dekoncentracji Piotrka i błąd na jednej z przeszkód... mogłoby być jeszcze ciekawiej. 

Z grupy pościgowej pierwszy mety podał Miłosz Ośko, nasz sąsiad, uczeń Gimnazjum nr 92 i zawodnik Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Czwarty na mecie był Dominik Górak z WKK, który wczoraj został Mistrzem Polski w sztafecie mieszanej. W sztafecie w której ton nadawała Matylda Szczecińska. 

I to właśnie Matylda była bezkonkurencyjna w kategorii dziewcząt. 

Andrzej Piątek, szef wyszkolenia w PZKol., bardzo chwalił naszą zawodniczkę. 

- Podziwiałem Matyldę na trasie. Ona płynie na tym rowerze. Jest już bardzo dobrze wyszkolona technicznie a siedzę w kolarstwie górskim od samego jego początku w Polsce, od 1993 roku, i trochę tych zawodników widziałem. Jestem pod bardzo dużym wrażeniem Matyldy. 

Gatulujemy serdecznie wszystkim medalistom choć oczywiście najbardziej tym z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, który od lat prowadzi szkolenie między innymi na Ursynowie i jest wspierany finansowo przez Dzielnicę. 

Jutro trzeci, ostatni i najważniejszy dzień mistrzostw. Na trasę wyjadą najstarsi zawodnicy z kategorii młodżieżowych oraz kategoria Elita, czyli najlepsi z najlepszych w tym dwukrotna wicemistrzyni olimpijska Maja Włoszczowska. 

Serdecznie wszystkich zapraszamy. Można przyjść z rodzinami. Zachęca do tego strefa gastronomiczna oraz telebim na którym można podziwiać relację przesyłaną z kamer rozstawionych na trasie. 

Można też wspiąć się na Kazurówkę, bo ze szczytu widać zdecydowaną większość trasy. 

Raz jeszcze zapraszmy!

Zapis konferencji prasowej na naszym fanpage na facebooku!

16 LIPCA 2017 (Niedziela) – III dzień MISTRZOSTW POLSKI XCO 2017

  • 8:00 – 9:00 – rejestracja w Biurze Zawodów

  • 8:30 – odprawa techniczna

  • 9:30 – start kategorii Juniorka

  • 11:15 – start kategorii Junior

  • 13:30 – start kategorii Kobiety Open (Elita+U23)

  • 15:30 – start kategorii Mężczyźni Open (Elita+U23)

  • 17:45 – dekoracja kategorii Juniorka, Junior, U23, Elita

  • 18:15 – konferencja prasowa

Mistrzostwa Polski MTB XC 2017 są organizowane przez firmę Poland Bike przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Biurem Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, Urzędem Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Polskim Związkiem Kolarskim, Warszawskim Klubem Kolarskim oraz Fundacją Sport.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Kwiecień 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
X

Wyślij link znajomemu